Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Rząd broni interesów polskiego rolnictwa w Brukseli

27 listopada 2003

Polski rząd wyraźnie przedstawia Komisji Europejskiej swoje stanowisko w sprawach dotyczących zmian we wspólnej polityce rolnej, broniąc interesów rolników.

Część postulatów jest uwzględniana - poinformował w środę posłów sejmowej komisji europejskiej oraz komisji rolnictwa i rozwoju wsi minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.

Kolejne spotkanie połączonych komisji wywołane zostało zapowiedzią Unii wprowadzenia niekorzystnych dla Polski zmian w polityce rolnej. Dotyczy to m.in. utrzymania przyznanej Polsce kwoty mleka (8,5 mln ton) do 2013 roku, zniesienia interwencji na rynku zbóż oraz obniżenia cen interwencyjnych masła.

Najwięcej kontrowersji wśród posłów wzbudził artykuł 23 Traktu Akcesyjnego, który umożliwia Komisji Europejskiej wprowadzanie zmian odnoszących się do wspólnej polityki rolnej.

W opinii posłów, podpisanie tego artykułu przez polskich negocjatorów pozwala na jednostronną zmianę warunków akcesji Polski. Podobnie krytycznie zostało ocenione zaakceptowanie przepisów umożliwiających wprowadzenie klauzul ochronnych, które ograniczyłyby eksport żywności na unijne rynki.

Minister Danuta Huebner wyjaśniła, że art. 13 jest standardowy i obowiązuje wszystkie kraje kandydujące. Znalazł się także w Traktacie Akcesyjnym przy poprzednim rozszerzeniu Unii.

"Jest on potrzebny ze względu na pewną próżnię prawną, która występuje przed momentem podpisania Traktatu Akcesyjnego, a momentem, gdy państwa zostają członkami" - wyjaśniła.

"Przepis ma na celu dostosowanie, nie ma na celu zmiany warunków przystąpienia, ale tylko ich uzupełnienie o modyfikacje wynikające ze zmiany w WPR, na zasadach ogólnych - takie jest nasze rozumienie" - dodała minister.

Heubner podkreśliła, że Polska jest najbardziej aktywnym członkiem obserwatorem, za co jest bardzo często krytykowana. W sprawach rolnych Polska jest siłą wiodącą.

Minister zapewniała, że "nie było stanowiska Polski w negocjacjach z Unią, które nie byłoby zaakceptowane przez rząd".

Wyjaśnienia minister nie rozwiały obaw parlamentarzystów, którzy nie kryli niezadowolenia ze sposobu prowadzenia negocjacji w sprawach rolnych.

Komisja Europejska od lipca 2002 roku sygnalizowała chęć wprowadzenia zmian w polityce rolnej. Konkretne plany przedstawiła dopiero w styczniu 2003 roku tj. już po uzgodnieniach w Kopenhadze - poinformował wiceminister rolnictwa Jerzy Plewa.

Zdaniem resortu rolnictwa, propozycje zmian zawierają elementy pozytywne dla Polski, jak i negatywne. Do korzystnych można zaliczyć np. zgodę na stosowanie uproszczonego systemu dopłat tj. dopłat do hektara.

Strona polska w negocjacjach z KE zgłosiła także postulaty w sprawie przyznawania nowych płatności dla polskich producentów na równych zasadach z obecnymi krajami unijnymi. Dotyczy to mleka, roślin energetycznych i orzechów.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę