Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

SAPARD: za mało czasu

30 kwietnia 2004

Najprawdopodobniej przed pierwszym maja nie uda się podpisać wszystkich umów z rolnikami, którzy złożyli wnioski o dotację na zakup maszyn rolniczych z programu SAPARD.

W regionie łódzkim może to dotyczyć co najmniej kilkudziesięciu gospodarzy. W regionalnym oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łodzi od kilku dni ciągle ustawiają się kolejki. Gospodarzom spieszy się z podpisaniem umowy bo od pierwszego maja o 22% wzrośnie VAT na maszyny.

Takich umów podpisano już w regionie łódzkim blisko 500, rolnicy kupili ponad 250 ciągników, opryskiwaczy i innych urządzeń. Może się okazać, że nie wszyscy zdążą. Dla niektórych to koniec marzeń o nowej maszynie. Rolnicy przyznają, że częściowo sami są sobie winni.

Pracownicy zapewniają że pieniędzy na podpisanie wszystkich umów z rolnikami którzy złożyli poprawnie wypełnione i uzasadnione ekonomicznie wnioski nie zabraknie. W ubiegłym tygodniu dodatkowo na ten cel w całym kraju przeznaczono 150 mln zł.

Kolejek za pewne nie byłoby, gdyby wszyscy rolnicy składali wnioski- od początku uruchomienia programu SAPARD, czyli od lipca 2002 roku. Przez pierwsze pół roku wnioski z programu SAPARD złożyło 27 rolników. Przez cały 2003 rok prawie 650. A tylko w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku ponad tysiąc osób. Pieniądze z tego funduszu pozwolą rolnikom na dofinansowanie inwestycji w gospodarstwach, przede wszystkim na zakup sprzętu rolniczego.

Termin składania wniosków z programu SAPARD upłynął 20 lutego. Teraz przyszedł czas na weryfikowanie zawartych z rolnikami umów na dofinansowanie inwestycji. Pracownicy Agencji Restrukturyzacji nie nadążają ze sprawdzaniem wniosków. Mają im pomóc eksperci z ośrodków doradztwa rolniczego. W sumie 20 osób.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę