aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Skarga na dopłaty

4 maja 2005

Litwa, Łotwa i Węgry poparły polski pozew przeciw Radzie Unii Europejskiej w sprawie - ich zdaniem - dyskryminującego rolników z nowych krajów UE systemu dopłat bezpośrednich - poinformował w poniedziałek serwis prasowy Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Te trzy państwa członkowskie złożyły w unijnym trybunale tzw. interwencje, wyrażające poparcie dla polskiego pozwu.

Polski rząd zaskarżył 28 czerwca 2004 roku decyzję Rady UE w sprawie nowych dopłat bezpośrednich. W pozwie polski rząd wniósł o unieważnienie części decyzji Rady UE z 22 marca 2004, zgodnie z którą nowe dopłaty do produkcji mleka, orzechów i upraw energetycznych miałyby obejmować rolników z nowych krajów UE według systemu wynegocjowanego w grudniu 2002 roku na szczycie w Kopenhadze.

Ustalono tam, że dotychczasowe dopłaty obejmą rolników w nowych państwach stopniowo przez 10 lat, poczynając w pierwszym roku od 25 proc. tego, co przysługiwałoby im na warunkach obowiązujących w starych krajach UE.

Za podstawę swojej decyzji Rada przyjęła art. 23 Traktatu Akcesyjnego, który pozwala na niezbędne zmiany postanowień dotyczących rolnictwa, które mogą wynikać z konieczności dostosowania do nowych reguł wspólnej polityki rolnej. Polska uważa jednak, że rozszerzenie systemu stopniowego dochodzenia do pełnego wymiaru dopłat, na produkty niewymienione w Traktacie Akcesyjnym wykracza poza "warunek niezbędności".

Dlaczego tylko trzy nowe kraje UE przyłączyły się do Polski, mimo że skarga dotyczy także rolników z innych nowych krajów Unii? "Najwyraźniej tylko te uznały, że mają interes prawny. Wszystkie rządy państw UE są informowane o złożonych do trybunału skargach i każdy ma określony czas na złożenie interwencji" - powiedział PAP w poniedziałek Ireneusz Gęsior z serwisu prasowego TS.

Zdaniem Gęsiora, wyroku w sprawie polskiej skargi raczej nie należy spodziewać się przed wakacjami. Do Trybunału wpłynęła też w tej sprawie interwencja Komisji Europejskiej, która stanęła po stronie stanowiska Rady UE, co oznacza, że KE w rozprawie wystąpi przeciw Polsce.

Równocześnie z pozwem przeciwko Radzie UE Polska złożyła w ubiegłym roku dwa - również nierozstrzygnięte dotychczas - pozwy przeciwko Komisji Europejskiej. Domagała się w nich unieważnienia niektórych artykułów rozporządzeń Komisji w sprawie opodatkowania nadmiernych zapasów produktów rolnych w nowych państwach członkowskich.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę