Skorzystali rolnicy i handlowcy

22 lipca 2005

Okres przedakcesyjny dał nowym krajom UE wyjątkowe możliwości przeprowadzenia reform. Po wejściu do UE znikła zewnętrzna presja na wprowadzanie zmian - powiedział podczas konferencji prasowej Thomas Laursen, główny ekonomista Banku Światowego na region Europy i Azji Środkowej.

Przedstawił on kwartalny raport ekonomiczny dla ośmiu nowych krajów UE z Europy Środkowej i krajów bałtyckich. Zdaniem analityków największe korzyści ze wstąpienia nowych krajów do UE odnieśli rolnicy, ze względu na rosnące płace, ceny oraz wsparcie z kasy wspólnej polityki rolnej. Laursen podkreślił, że pozytywnym efektem pierwszego okresu członkostwa nowych krajów UE, jest ożywienie w handlu. Dotyczy to nie tylko wymiany towarów między starymi i nowymi krajami UE, lecztakże między nowymi krajami oraz między nimi i krajami spoza UE.

Według raportu, wyniki gospodarcze nowych członków Unii stabilizowały się w pierwszej połowie 2005 r., po okresie wysokiego tempa wzrostu inwestycji, eksportu, produkcji i cen związanych z wejściem do UE. W opinii autorów raportu, wzrost cen widoczny w 2004 r. był jednorazowy.

Laursen zwrócił uwagę, że spowolnienie tempa reform jest związane z okresem przedwyborczym w Polsce, na Węgrzech i w Czechach.

Bank Światowy prognozuje, że inflacja średnioroczna w Polsce wyniesie w 2005 r. 2,1 proc., a w 2006 r. - 1,8 proc. Wzrost PKB w 2005 r. szacuje na 3,6 proc., a w 2006 - na 4,5 proc. Bezrobocie w tym roku ukształtuje się na poziomie 18,2 proc, a w 2006 r. spadnie do 17,5 proc.

Wczoraj przedstawiciele Banku Światowego zajmowali się także sytuacją naszego wschodniego sąsiada. - Ukraina może otrzymać członkostwo w Światowej Organizacji Handlu do końca bieżącego roku - zapowiedział w Kijowie Paul Birmingham, dyrektor Banku Światowego na Ukrainę, Mołdawię i Białoruś. Podkreślił on, że członkostwo Ukrainy ma duże znaczenie dla dywersyfikacji ukraińskiego eksportu, polepszenia klimatu inwestycyjnego oraz uzyskania prawa głosu w wyznaczaniu zasad handlu światowego.

Na początku lipca Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy próbowała przyjąć pakiet ustaw niezbędnych do wstąpienia Ukrainy do WTO. Z powodu oporu części deputowanych do dziś przyjęto jedynie siedem z 14 niezbędnych dokumentów legislacyjnych. Zdaniem analityków WTO oznacza to poważny regres w ukraińskich planach przystąpienia do tej organizacji do końca bieżącego roku. Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenkowyraził w czwartek w Japonii nadzieję, że ukraiński parlament zdoła przyjąć wszystkie ustawy do października.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę