Okres przedakcesyjny dał nowym krajom UE wyjątkowe możliwości przeprowadzenia reform. Po wejściu do UE znikła zewnętrzna presja na wprowadzanie zmian - powiedział podczas konferencji prasowej Thomas Laursen, główny ekonomista Banku Światowego na region Europy i Azji Środkowej.
Przedstawił on kwartalny raport ekonomiczny dla ośmiu nowych krajów UE z Europy Środkowej i krajów bałtyckich. Zdaniem analityków największe korzyści ze wstąpienia nowych krajów do UE odnieśli rolnicy, ze względu na rosnące płace, ceny oraz wsparcie z kasy wspólnej polityki rolnej. Laursen podkreślił, że pozytywnym efektem pierwszego okresu członkostwa nowych krajów UE, jest ożywienie w handlu. Dotyczy to nie tylko wymiany towarów między starymi i nowymi krajami UE, lecztakże między nowymi krajami oraz między nimi i krajami spoza UE.
Według raportu, wyniki gospodarcze nowych członków Unii stabilizowały się w pierwszej połowie 2005 r., po okresie wysokiego tempa wzrostu inwestycji, eksportu, produkcji i cen związanych z wejściem do UE. W opinii autorów raportu, wzrost cen widoczny w 2004 r. był jednorazowy.
Laursen zwrócił uwagę, że spowolnienie tempa reform jest związane z okresem przedwyborczym w Polsce, na Węgrzech i w Czechach.
Bank Światowy prognozuje, że inflacja średnioroczna w Polsce wyniesie w 2005 r. 2,1 proc., a w 2006 r. - 1,8 proc. Wzrost PKB w 2005 r. szacuje na 3,6 proc., a w 2006 - na 4,5 proc. Bezrobocie w tym roku ukształtuje się na poziomie 18,2 proc, a w 2006 r. spadnie do 17,5 proc.
Wczoraj przedstawiciele Banku Światowego zajmowali się także sytuacją naszego wschodniego sąsiada. - Ukraina może otrzymać członkostwo w Światowej Organizacji Handlu do końca bieżącego roku - zapowiedział w Kijowie Paul Birmingham, dyrektor Banku Światowego na Ukrainę, Mołdawię i Białoruś. Podkreślił on, że członkostwo Ukrainy ma duże znaczenie dla dywersyfikacji ukraińskiego eksportu, polepszenia klimatu inwestycyjnego oraz uzyskania prawa głosu w wyznaczaniu zasad handlu światowego.
Na początku lipca Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy próbowała przyjąć pakiet ustaw niezbędnych do wstąpienia Ukrainy do WTO. Z powodu oporu części deputowanych do dziś przyjęto jedynie siedem z 14 niezbędnych dokumentów legislacyjnych. Zdaniem analityków WTO oznacza to poważny regres w ukraińskich planach przystąpienia do tej organizacji do końca bieżącego roku. Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenkowyraził w czwartek w Japonii nadzieję, że ukraiński parlament zdoła przyjąć wszystkie ustawy do października.