aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Słownik Unii Europejskiej – G

19 czerwca 2002

GABINET – prywatny urząd obsługujący komisarza i koordynujący jego pracę. Przeważnie składa się z siedmiu lub ośmiu osób, które są mianowane na podstawie decyzji politycznej i pochodzą z państwa członkowskiego komisarza. Gabinetami zarządzają szefowie gabinetów (fr.: chef de cabinet).

GŁÓWNY NEGOCJATOR – Pełnomocnik Rządu do Spraw Negocjacji o Członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, zwany Głównym Negocjatorom, został ustanowiony na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 marca 1998 roku. Do zadań Głównego Negocjatora należy przygotowywanie strategiczne i koordynowanie procesu negocjacyjnego o członkostwo Polski w UE oraz przygotowanie i negocjowanie Traktatu Akcesyjnego. Główny Negocjator realizuje swe zadania przy pomocy Zespołu Negocjacyjnego. Stanowisko Głównego Negocjatora piastuje Jan Kułakowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jest on także Przewodniczącym Zespołu Negocjacyjnego. Obsługę Głównego Negocjatora zapewnia Departament Integracji i Negocjacji z Unią Europejską w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Departament Obsługi Negocjacji Akcesyjnych w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej.

GRUPA "5+1" – patrz GRUPA LUKSEMBURSKA

GRUPA HELSIŃSKAsześć państw negocjujących członkostwo w Unii Europejskiej w drugiej turze w wyniku decyzji Rady Europejskiej obradującej na szczycie w Helsinkach w grudniu 1999 roku – Bułgaria, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja i Malta.

GRUPA KONTAKTOWA – składa się z dyplomatów z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Rosji i Stanów Zjednoczonych, którzy koordynują politykę wobec Bośni i byłych republik Jugosławii. Grupa Kontaktowa pomogła wynegocjować zawieszenie broni w 1995 roku, co doprowadziło do dalszych negocjacji i opracowania Porozumienia Pokojowego z Dayton. Istnienie Grupy Kontaktowej spowodowało pytania ze strony pozostałych państw Unii Europejskiej o celowość istnienia Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Unii Europejskiej skoro największe państwa członkowskie uprawiają swoją własną politykę zagraniczną.

GRUPA LUKSEMBURSKA (zwana także GRUPĄ "5+1") – sześć państw negocjujących członkostwo w Unii Europejskiej w pierwszej kolejności w wyniku decyzji Rady Europejskiej obradującej na szczycie w Luksemburgu w grudniu 1997 roku – Cypr, Czechy, Estonia, Słowenia, Polska i Węgry. Określenie "5+1" stosowane było ze względu na zupełnie inny charakter problemów negocjacyjnych pięciu postkomunistycznych państw kandydujących (głównie problemy ekonomiczne) z jednej strony i Cypru (problem polityczny związany z podziałem Cypru na część grecką i turecką) z drugiej strony.

GRUPA REFLEKSYJNA – grupa ekspertów powołana decyzją Rady Europejskiej podczas posiedzenia na Kortu w 1994 roku pod przewodnictwem Carlosa Westendorpa, której zadaniem było przygotowanie agendy Konferencji Międzyrządowej w 1996 roku. Wnioski raportu opracowanego przez Grupę Refleksyjną stanowiły m.in. podstawę do zmian we Wspólnej Polityce Zagranicznej i Bezpieczeństwa wprowadzonych przez Traktat Amsterdamski w 1997 roku. Raport został formalnie zaakceptowany przez Radę Europejską w 1995 roku na posiedzeniu w Madrycie.

GRUPY PARTNERSKIE – zostały powołane decyzją Sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej wiosną 1997 roku. Obejmują organizacje pozarządowe zainteresowane tematyką europejską, które współpracują z resortami w procesie przygotowań do członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Funkcjonują one równolegle do Podzespołów Zadaniowych w ramach Międzyresortowego Zespołu do Spraw Przygotowaniu Negocjacji Akcesyjnych z Unią Europejską. Każdemu Podzespołowi Zadaniowemu odpowiada jedna Grupa Partnerska, która stanowi zaplecze do konsultacji społecznych podczas procesu przygotowań do negocjacji.

GYMNICH – nieformalne spotkania ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej organizowane raz na pół roku – podczas każdej prezydencji, podczas których odbywa się nieformalna wymiana poglądów oraz konsultacje z państwami trzecimi. Nazwa pochodzi od pierwszego spotkania w Schloss Gymnich podczas Prezydencji Niemiec w 1973 roku. Konsultacje typu Gymnich zostały ustanowione na wniosek Wielkiej Brytanii i stanowiły forum konsultacji z USA.


   A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Y Z




POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę