CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Sondaż: wśród Polaków jest więcej zwolenników niż przeciwników konstytucji UE

31 stycznia 2005

Zdecydowanie więcej Polaków popiera unijną konstytucję niż jest jej przeciwnych. Jednocześnie prawie tyle samo co zwolenników jest wśród naszych rodaków tych, którzy nie mają zdania w tej sprawie - wynika z opublikowanego w piątek w Brukseli sondażu Eurobarometru w sprawie "Traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy".

Również w piątek Komisja Europejska przyznała, że w tłumaczeniach konstytucji UE na "kilka" języków, w tym na język polski, są błędy.

"Komisja Europejska wie, że w tłumaczeniach konstytucji na kilka języków są błędy. Obecnie wewnątrz Komisji i prezydencji trwają dyskusje na temat tego, kiedy i jak może zostać uruchomiony proces poprawiania tych błędów. Chcemy to zrobić jak najszybciej" - powiedział na piątkowej konferencji prasowej jeden z rzeczników Komisji Europejskiej Mikołaj Dowgielewicz.

"Jednak to nie opóźni ratyfikacji konstytucji" - dodał.

Rzecznik zapewnił, że każdy mieszkaniec UE będzie miał dostęp do tekstu konstytucji w swoim języku narodowym, gdy rozpocznie się w jego kraju debata publiczna na temat konstytucji przed ratyfikacją.

Komentując wyniki sondażu Eurobarometru Dowgielewicz ocenił, że Polska "klasuje się dobrze wśród krajów UE".

"Jednak nadal wiele pracy jest przed rządem, organizacjami pozarządowymi i wszystkimi instytucjami, które chcą, żeby proces ratyfikacji opierał się na faktach, a nie na mitach i żeby dyskusja nie ograniczała się do kwestii technicznych" - powiedział rzecznik.

43 proc. zapytanych w listopadzie Polaków poparło unijną konstytucję, z czego "całkowicie" poparło ją 8 proc., a "raczej poparło" 35 proc. Aż 41 proc. Polaków oświadczyło, że nie ma w tej sprawie zdania. Przeciwnych konstytucji było 16 proc. Polaków.

W całej UE traktat konstytucyjny całkowicie lub "raczej" popiera 49 proc. jej mieszkańców. 16 proc. badanych całkowicie go nie popiera lub jest "raczej przeciwne".

Poparcie dla konstytucji UE jest najwyższe we Włoszech (72 proc. poparcia) i w Belgii (70 proc. poparcia), a najniższe w Wielkiej Brytanii (20 proc.). Tylko wśród Brytyjczyków więcej jest przeciwników konstytucji (30 proc.) niż zwolenników (20 proc.). Połowa badanych mieszkańców Wysp nie ma zdania na ten temat.

Jednocześnie najwięcej niezdecydowanych jest w Irlandii, gdzie nie ma zdania ponad dwie trzecie (67 proc.) ankietowanych. Autorzy sondażu zwracają uwagę, że niezdecydowani są głównie młodzi ludzie, którzy najrzadziej biorą udział w głosowaniach.

Najwięcej (38 proc.) spośród popierających konstytucję Polaków jak i wszystkich Europejczyków ogółem, na pytanie, dlaczego są za konstytucją, odpowiada, że jest ona kluczowa dla dalszej budowy zjednoczonej Europy. Na drugim miejscu zarówno Polacy, jak i wszyscy Europejczycy wymieniają ważną rolę konstytucji w prawidłowym funkcjonowaniu instytucji UE.

"Dane z 25 krajów UE wskazują na duże poparcie dla konstytucji, blisko połowa obywateli jest za konstytucją. Jednocześnie trzeba przyznać, że problemem jest to, iż 35 proc. Europejczyków nie ma zdania w tej sprawie" - powiedział Dowgielewicz.

Dobre pojęcie o konstytucji ma 8 proc. Polaków, większość - 61 proc. - słyszała o niej, jednak nie wie o niej zbyt wiele. Blisko jedna trzecia Polaków nie słyszała nic o dokumencie.

Podobnie jest w całej Europie - 33 proc. mieszkańców UE nie słyszało nic o unijnej konstytucji, 56 proc. słyszało, ale bardzo mało wie na temat jej treści.

"Jeżeli ludzie nie wiedzą wiele, lub wcale o konstytucji to może mieć to wpływ na frekwencję" - przyznał Dowgielewicz. Dodał, że Komisja będzie się starała dostarczać informacji na temat konstytucji i że dotychczas otrzymała dwa oficjalne wnioski o pomoc w tej sprawie - z Francji i Hiszpanii, gdzie najwcześniej odbędą się referenda konstytucyjne.

"Rozmawiamy także z innymi krajami, w tym z Polską, o tym, co Komisja Europejska mogłaby zrobić dla propagowania wiedzy o konstytucji" - oświadczył. "Chodzi przede wszystkim o pieniądze z programu, którego celem jest dostarczanie informacji na temat konstytucji, na temat przyszłości Unii Europejskiej" - dodał.

Komisja Europejska ma przewidziane w budżecie na 2005 rok 9 mln euro na działania związane m.in. z informowaniem obywateli UE o treści unijnej konstytucji. Eurobarometr przeprowadził sondaż w listopadzie ub. roku na próbie 24786 obywateli państw członkowskich UE.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę