aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Subwencje rolne kością niezgody

15 września 2003

Nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie tempa redukcji subwencji dla rolnictwa podczas konferencji Światowej Organizacji Handlu w meksykańskim Cancun. Mimo to w komunikacie końcowym delegaci zapisali, iż podczas rozmów osiągnięto poważny postęp i postanowili do 15 grudnia zwołać posiedzenie Rady Generalnej Organizacji.

Sprawa dopłat do produkcji rolnej była najtrudniejszym problemem, z jakim musieli się zmierzyć się przedstawiciele 146 krajów członkowskich Organizacji. Kraje rozwijające sprzeciwiają się stosowanym przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską subsydiom. Tanie – dzięki subwencjom – produkty z Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych stanowią zbyt dużą konkurencję dla towarów z krajów rozwijających się. 
 
Tempo ograniczania subsydiów stało się najważniejszą sporną kwestią, której ostatecznie nie udało się rozwiązać w Cancun i która legła u podstaw porażki tegorocznej konferencji WTO. Mimo to w komunikacie końcowym delegaci zapisali, iż podczas rozmów osiągnięto poważny postęp i postanowili do 15 grudnia zwołać posiedzenie Rady Generalnej Organizacji. 
 
Stany Zjednoczone, które były gotowe do dialogu na temat subsydiów, obarczyły innych członków WTO odpowiedzialnością za załamanie się rozmów, twierdząc, że nie wykazywali oni woli ustępstw. Porażka w Cancun stawia pod znakiem zapytania możliwość osiągnięcia porozumienia w sprawie liberalizacji światowego handlu, która w założeniach miała nastąpić od 2005 roku.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę