aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Szansa na znaczne wykorzystanie funduszu społecznego

27 sierpnia 2003

Mamy szansę w ponad 90 proc. wykorzystać 2 mld euro z europejskiego funduszu społecznego - ocenia wiceminister gospodarki pracy i polityki społecznej Marek Szczepański. Według niego, środki z funduszu będzie można pozyskiwać w latach 2004-2006, a wydawać do roku 2008.

Są dobre służby zatrudnienia - kadra wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy, stąd wielka szansa, że te służby będą odpowiednio przygotowane do tworzenia dobrych projektów - powiedział Szczepański na wtorkowej (26 sierpnia br.) konferencji prasowej w Kielcach. Dodał, że w czwartym kwartale tego roku zostanie zintensyfikowane szkolenie pracowników wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy w tym zakresie. Powstanie też specjalny poradnik dla projektodawców oraz jednolity wzór wniosku aplikacyjnego.

Jak wyjaśnił wiceminister, środki z europejskiego funduszu społecznego można będzie przeznaczyć m.in. na tworzenie nowych programów rynku pracy, szkolenia i przekwalifikowania bezrobotnych, subsydiowanie zatrudnienia młodych i pomoc osobom niepełnosprawnym w znalezieniu nowego zatrudnienia przez przekwalifikowanie lub podwyższenie kwalifikacji. Możliwe stanie się też wspieranie osób długotrwale bezrobotnych, wychodzących z uzależnień (alkoholizmu, narkomanii), byłych więźniów, uchodźców i trudnej młodzieży, a także na wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy.

Szczepański, który spotkał się w Kielcach z kadrą Wojewódzkiego Urzędu Pracy i kierownikami powiatowych urzędów pracy, oznajmił, że rolą służb zatrudnienia w absorbowaniu unijnego funduszu społecznego będzie merytoryczne wspomaganie projektodawców oraz zbieranie i opiniowanie ich wniosków, a także weryfikowanie zgodności zawartych w nich propozycji z zasadami obowiązującymi w UE.

W opinii wiceministra, przygotowanie wniosku o przydział środków z europejskiego funduszu społecznego będzie znacznie mniej czasochłonne niż opracowanie np. wniosku infrastrukturalnego, finansowanego z funduszu rozwoju regionalnego. Odpada tworzenie projektu, studium wykonalności, uzyskanie pozwolenia na budowę, przewłaszczenie gruntu i temu podobne zabiegi - argumentował Szczepański.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę