Tylko 14% firm gotowych do skorzystania z unijnych funduszy

16 lipca 2003

Tylko 14 proc. potencjalnych beneficjentów unijnych funduszy pomocowych - samorządów i przedsiębiorstw - jest zdolnych do skorzystania z preferencyjnych kredytów, dofinansowanych przez Unię Europejską - uważają bankowcy ze Związku Banków Polskich.

Zdecydowana większość pytanych przez nas bankowców z ponad 200 oddziałów bankowych z całego kraju uważa, że potencjalni beneficjenci pomocowych funduszy unijnych nie są dobrze przygotowani do ich pozyskiwania – powiedział we wtorek PAP Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Z preferencyjnych kredytów będą korzystać samorządy i przedsiębiorstwa, aby sfinansować przygotowanie i realizację zaakceptowanych przez Unię Europejską projektów inwestycyjnych. Unia będzie refundować część kosztów inwestycji po ich zakończeniu.

Jeśli chodzi o opinię środowiska bankowego na temat przygotowania przedsiębiorstw do korzystania z preferencyjnych kredytów strukturalnych, dofinansowanych przez UE, panuje przekonanie, że tylko 14 proc. firm jest zdolnych do absorpcji tych środków. Pozostałe przedsiębiorstwa - 71 proc. - są według bankowców raczej nieprzygotowane do skorzystania z preferencyjnych kredytów (według pozostałych 15 proc. bankowców trudno powiedzieć, czy przedsiębiorstwa są wystarczająco przygotowane) - czytamy w informacji opublikowanej przez Związek Banków Polskich.

Trzeba pamiętać, że pomoc unijna ma charakter refundacyjny i trzeba najpierw samemu ponieść pewne nakłady, żeby móc z niej skorzystać – przypomniał Pietraszkiewicz.

Według Pietraszkiewicza, złe przygotowanie potencjalnych beneficjentów do korzystania ze środków unijnych wynika głównie z tego, że są oni niedoinformowani. Poza tym niewielu beneficjentów ma dobrze przygotowane projekty (samorządy często nie mają miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a przedsiębiorstwa biznesplanów i planów finansowych przedsięwzięcia). Jego zdaniem zaledwie kilkaset wniosków złożonych do tej pory w bankach kwalifikuje się do rozpatrzenia.

Pietraszkiewicz uważa, że ze środków unijnych skorzystają głównie samorządy, a także przedsiębiorstwa działające w otoczeniu samorządów (np. przedsiębiorstwa komunalne).

Według niego, banki oczekują na dodatkowe informacje związane ze sposobem finansowania inwestycji z poakcesyjnych funduszy unijnych. Banki czekają na szczegóły podziału tych funduszy na poszczególne sektorowe programy operacyjne Narodowego Planu Rozwoju. Chcą też wiedzieć, w jakim czasie koszty inwestycji będą refundowane przez unijne instytucje.

Pietraszkiewicz poinformował też, że w związku z problemami dotyczącymi absorpcji środków unijnych przedstawiciele Związku Banków Polskich będą się co miesiąc (od sierpnia) spotykać z przedstawicielami rządu.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę