CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

UE szykuje rewolucję w podatkach od aut

21 czerwca 2005

Zniesienie od 2015 r. prawa do ponownego nakładania podatku rejestracyjnego i częściowe uzależnienie podatku od emisji dwutlenku węgla - to propozycje zmian w podatkach od samochodów, które w tym tygodniu zostaną przedstawione Komisji Europejskiej.

Nad zmianą systemu podatków od aut Komisja pracuje od trzech lat. W tym tygodniu komisarz UE do spraw podatkowych Laszlo Kovacs przedstawi propozycje zmian. Nie będzie to zharmonizowany system stawek podatkowych dla wszystkich państw UE. Chodzi o modyfikację zasad pobierania podatków od samochodów.

Aby zachęcić konsumentów do zakupu aut, które emitują jak najmniej spalin i zużywają jak najmniej paliwa, podatki mają być uzależniane od emisji dwutlenku węgla. Proponuje się, aby do 2008 r. jedna czwarta sumy podatku rejestracyjnego i drogowego ma być zależna od emisji dwutlenku węgla przez auto. Do 2010 r. od poziomu emisji ma zależeć już połowa łącznej wartości podatku.

Jest też propozycja, by od 2015 r. znieść możliwość naliczania podatku rejestracyjnego w UE więcej niż jeden raz. Obecnie mieszkaniec państwa UE, który zapłacił w nim podatek przy rejestracji auta, przenosząc się z samochodem do innego państwa UE, musi ponownie płacić podatek rejestracyjny.

Oczywiście, jeśli w obu państwa UE pobiera się podatek rejestracyjny od samochodów, a tak jest w 16 z 25 państw. W jednych jest to symboliczna opłata, ale np. w Danii podatek rejestracyjny sięga 16 tys. euro! W ten sposób Duńczycy blokują napływ używanych aut z innych państw UE, a przede wszystkim Niemiec.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę