aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Unijne fundusze dla "ściany wschodniej"

30 kwietnia 2004

Mieszkańcy wschodnich regionów Polski będą najbiedniejszymi obywatelami zjednoczonej Europy. Spośród obywateli państw wstępujących do Unii najbogatsi są mieszkańcy czeskiej Pragi i słowackiej Bratysławy. Dochód na jednego mieszkańca stanowi unijne kryterium przyznania funduszy strukturalnych w danym regionie.

Listę regionów według ich zamożności sporządziło i unijne biuro statystyczne Eurostat na podstawie ostatnich porównywalnych danych pochodzących z 2001 roku. Uszeregowano regiony wstępujące do Wspólnoty według wielkości produktu krajowego brutto przypadającego na jednego mieszkańca i porównało dane ze średnią w Unii 25 państw. Wskaźnik PKB na jednego mieszkańca danego regionu decyduje o przyznaniu unijnych funduszy strukturalnych.

Z zestawienia wynika, że najbiedniejszymi obywatelami nowej Unii będą mieszkańcy tzw. „ściany wschodniej” Polski. Najniższy dochód mają mieszkańcy województw lubelskiego (31,7 proc. średniej w Unii 25 państw), podkarpackiego (32,3 proc.), warmińsko-mazurskiego (32,8), podlaskiego (34,3) i świętokrzyskiego (34,6).

Szósta na liście najuboższych regionów poszerzonej Unii jest cała Łotwa (36,6), nieznacznie wyprzedzająca Opolskie (36,8) i najbiedniejszy region Węgier, Eszak-Magyarorszag (37,0).

Według unijnych przepisów zasadnicze fundusze strukturalne przysługują tylko regionom o PKB na głowę do 75 proc. średniej unijnej

Najbogatsze z regionów wchodzących do Unii to stołeczne regiony Czech - Praga (148,6 proc. średniej) i Słowacji - Bratysława (111,7) i budapeszteński Kozep-Magyarorszag (89,2). Gdyby wydzielić Warszawę, także zajęłaby wysokie miejsce w tej statystyce, bowiem całe Mazowieckie miało 70,6 proc. średniej dla Unii 25 państw.

Według unijnych przepisów zasadnicze fundusze strukturalne przysługują tylko regionom o PKB na głowę do 75 proc. średniej unijnej. Nie dostaną ich zatem Praga, Bratysława i Koezep-Magyarorszag. Na granicy 75 proc. są także Malta i Słowenia.

W Polsce żaden region poza Mazowieckiem nie przekraczał w 2001 roku 50 proc. średniej unijnej, a średnia dla kraju sięgała 45,3 proc. Spośród krajów przystępujących do Unii niższe wskaźniki miały tylko państwa bałtyckie.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę