UE i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) rozbudowują programy finansowania rozwoju wsi w 10 nowych krajach UE. W celu wypełnienia luki w finansowaniu, obie instytucje ustanowiły wspólną linię kredytową 60 mln euro - ogłosił EBOR w piątek w komunikacie.
Od 1999 roku obie instytucje prowadzą program finansowania małych i średnich firm. Ostatnio utworzona linia kredytowa jest jego elementem.
EBOR wyasygnował 50 mln euro dla dokapitalizowania banków komercyjnych i firm leasingowych kredytujących działalność małych i średnich firm, a UE 10 mln euro na szkolenie personelu i budowę instytucji.
Trudności w uzyskaniu krótko i długo terminowych źródeł finansowania, na jakie napotykają liczne firmy działające w sektorze rolnym i angażujące się w przedsięwzięcia komercyjne na wsi, są poważnymi barierami w gospodarczym rozwoju (nowych członków UE) - podał EBOR w komunikacie.
60 mln euro zostanie rozdysponowane w formie krótkookresowego kapitału obrotowego, pożyczek z przeznaczeniem na inwestycje w średnim okresie i finansowanie leasingu.
Według Hansa Christiana Jacobsena, który w EBOR odpowiada za rozwój wsi, wspólna linia kredytowa UE-EBOR zachęci lokalne banki i firmy leasingowe do większego zaangażowania się w regionach, w których rolnictwo jest ważną gałęzią gospodarki i gdzie tempo przemian gospodarczych było wolniejsze. Jacobsen ma nadzieję, że przyczyni się to do tworzenia nowych miejsc pracy i rozwoju usług.
W ramach programu finansowania małych i średnich firm obie instytucje od 1999 roku wśród banków komercyjnych i firm leasingowych rozdysponowały łącznie 610 mln euro. Z tej kwoty udzielono 26,5 tysięcy różnych pożyczek.
Zaangażowane w programie pieniądze unijne (130 mln euro) pochodzą z Funduszu Phare utworzonego z myślą o dopomożeniu krajom Europy Centralnej w przygotowaniu do członkostwa.
W latach 2000-06 z Funduszu Phare współfinansowane będą różne projekty w nowo przyjętych do UE krajach na łączną kwotę 11 mld euro.