aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wielkopolski ser smażony i andruty kaliskie chronione w UE

22 kwietnia 2009
Wielkopolski ser smażony i andruty kaliskie to kolejne polskie produkty, które zostały wpisane na prestiżową listę regionalnych specjałów o Chronionej Nazwie Pochodzenia - poinformowała we wtorek Komisja Europejska.

Oba produkty znalazły się na liczącej około 800 specjałów liście już chronionych w UE specjałów, które powstają z lokalnych surowców, według oryginalnych przepisów i zgodnie z ekologią. Na liście tej jest już zakopiański oscypek i francuski rokfor.

Andruty kaliskie to słodkie wafle wypiekane od początku XIX w. w Kaliszu i okolicach.

Swoją renomę zawdzięczają parkowi miejskiemu, który został założony w 1798 roku. Bardzo szybko park stał się dla kaliszan miejscem spędzania wolnego czasu; w parku pojawiły się stragany i kioski, w których sprzedawano napoje i właśnie andruty kaliskie. Stały się swoistą atrakcją i wizytówką parku, a tradycja ich wypieku przetrwała do dziś.

Natomiast wielkopolski ser smażony o specyficznym pikantnym smaku, kremowym kolorze i charakterystycznym zapachu produkowany jest w Nowym Tomyślu.

Poza Wielkopolską ser smażony wyrabiano na terenach Dolnego Śląska, Pałuk i Pomorza. Prawdopodobnie zwyczaj ten upowszechnili przybywający na te ziemie Holendrzy i Niemcy. Przepis na ten ser znalazł się w książce kuchennej "Gospodyni doskonała, czyli przepisy utrzymywania porządku w domu i zaopatrzenia..." z 1899 roku, co świadczy o ciągłości wielkopolskiej tradycji.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę