EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Wsparcie rolnictwa w UE

21 lipca 2004
Eurostat podał, że w 2003 r. ceny płacone rolnikom w krajach Piętnastki były realnie o 1,1 proc. wyższe niż w roku poprzednim, podczas gdy w 2002 r. spadły one aż o 5,5 proc.

Ubiegłoroczny wskaźnik jest wypadkową dużego wzrostu cen produktów roślinnych oraz spadku cen zwierząt i produktów zwierzęcych, który wyniósł 1,8 proc. Najbardziej poszły w górę ceny roślin korzeniowych (o 7,6 proc.), świeżych warzyw (o 7,4 proc.), świeżych owoców (o 5,8 proc.) oraz zbóż (o 4,4 proc.). W produkcji zwierzęcej potaniała głównie wieprzowina (o 6,9 proc.) oraz mleko (o 3,7 proc.). Jednocześnie więcej płacono za drób (wzrost o 1,4 proc.), a zwłaszcza za jaja (ceny skupu wyższe o 15,2 proc.).

Sytuacja w poszczególnych krajach UE była mocno zróżnicowana. Ceny uzyskiwane przez rolników wzrosły najbardziej w Wielkiej Brytanii (o 6,7 proc.) i Grecji (o 5,0 proc.), spadły natomiast i to znacznie w Finlandii (o 6,4 proc.), Danii (o 5,9 proc.) oraz w Irlandii (o 4,4 proc.). W produkcji zwierzęcej głęboki regres cen (aż o 9,9 proc.) objął 12 krajów członkowskich Unii. Oparła mu się przede wszystkim Wielka Brytania, gdzie zanotowano wzrost cen płaconych rolnikom o 5,5 proc.

Z naszej perspektywy dochody rolników w starej UE są jednak godne pozazdroszczenia. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ogłosiła raport, z którego wynika, że w 2003 r. wsparcie cen producentów rolnych z kasy wspólnotowej w Brukseli wyniosło aż 108,2 mld euro. Kwota ta stanowiła 37 proc. wartości unijnej produkcji rolnej w krajach Piętnastki. Tyle dopłacano, by zapewnić dochodowość owej produkcji wobec niskich cen światowych na artykuły rolne. Suma dofinansowania unijnych farmerów zwiększa się z roku na rok. W 2001 r. wynosiła 99,3 mld euro, w 2002 r. 100,6 mld euro.

Wśród 30 członków OECD są kraje, gdzie poziom wsparcia rolnictwa z budżetu państwa jest wyższy niż w UE. Należą do nich Szwajcaria (74 proc.), Islandia (70 proc.), Korea Południowa (60 proc.), Japonia (58 proc.). Ale jest również grupa krajów o bardzo niskim poziomie wsparcia. Znajduje się w niej obok Nowej Zelandii (2 proc.) i Australii (4 proc.) także Polska (9 proc.).

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę