AGRO-PARK TARGI LUBLIN
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

Zalesianie w ciemno

13 września 2004

Kolejny problem z unijnymi dotacjami. Rolnicy nie mogą złożyć wniosków o pieniądze na zalesianie nieużytków, bo gminy nie zdążyły przygotować planów zagospodarowania

Chodzi o unijny program "Zalesianie gruntów rolnych", który prowadzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski można składać we wszystkich oddziałach ARiMR od września do końca roku. W województwie świętokrzyskim dokumenty wzięło na razie kilkunastu rolników. Ale już wiadomo, że ich szanse na dopłaty w pierwszej edycji programu są niewielkie.

Mieszkaniec Milechowa w gminie Chęciny (woj. świętokrzyskie) chciał skorzystać z programu i obsadzić drzewami hektar nieużytków. Dobrze wie, o co walczy - w przyszłym roku dostawałby ok. 8,3 tys. zł dotacji, a później premię wypłacaną przez 25 lat (jej wysokość zależy m.in. od gatunku posadzonych drzew).

W gminie usłyszałem, że nie przygotowali planu zagospodarowania i w tym roku nie zdążą. A pieniędzy nie dostanę, jak razem z wnioskiem nie złożę wypisu z planu - skarży się.

Gminni urzędnicy są bezradni. - Na opracowanie planu potrzebujemy około roku - wyjaśnia Jerzy Kosiński, kierownik chęcińskiego referatu budownictwa. Dodaje, że na przyspieszenie prac gmina nie ma na razie środków.

Według ARiMR podobne kłopoty ma większość samorządów w kraju. Były koncepcje, aby do wniosków rolnicy mogli dołączać opracowania urbanistyczne - mówi Jan Borek, zastępca dyrektora oddziału regionalnego ARiMR w Kielcach. Jednak rozporządzenie z 11 sierpnia mówi jednoznacznie: warunkiem uzyskania płatności jest plan miejscowy.

O problemie - jak pisaliśmy już w "Gazecie" - mówił też niedawno posłom minister rolnictwa Wojciech Olejniczak. Według jego informacji nowe plany zagospodarowania przestrzennego ma tylko 14 proc. samorządów w Polsce.

Co w tej sytuacji mają robić rolnicy? Powinni żądać od gminy uchwalenia planu, zgłaszać swoje problemy radnym. Problem dotyczy dużej grupy ludzi. W niektórych gminach prawie połowa powierzchni kwalifikuje się do zalesienia - mówi dyrektor kieleckiego oddziału ARiMR Maria Mozer-Baran.

Ale sama nie wierzy, aby samorządy zdążyły przygotować plany do końca roku. - Wiosną ruszy kolejna edycja programu i wtedy może doczekamy się zmiany przepisów. Liczymy na to, że zamiast wypisu z planu rolnikom wystarczy oświadczenie o przeznaczeniu danego terenu na zalesienie.

Zalesianie gruntów rolnych

Rolnik, który złoży komplet dokumentów w oddziale ARiMR, może liczyć na płatności:

  • jednorazowo: wsparcie na zalesienie, czyli sfinansowanie kosztów uprawy - jednorazowo w pierwszym roku 4300-8300 zł za h;
  • po roku: premia pielęgnacyjna na pokrycie kosztów uprawy - przez pięć lat 420-1100 zł za ha;
  • po pięciu latach od zalesienia: premia za przekształcenie gruntów rolnych w leśne - wypłacana co roku przez 20 lat. Jej wysokość zależy od utraconych przez zalesienie dochodów z rolnictwa. Jeśli wynosiły one co najmniej 20 proc. wszystkich dochodów beneficjenta, wynosi 1400 zł za ha rocznie; poniżej 20 proc. - 360 zł za ha rocznie.

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę