EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Zarobić jak rolnik na Unii

20 grudnia 2004

Aż o 73,5 proc. wzrosły w tym roku w Polsce dochody z rolnictwa w porównaniu z zeszłym rokiem.

Takie dane przedstawiła w Brukseli unijna agencja statystyczna Eurostat. Lepsi od naszych rolników okazali się tylko Czesi - ich dochody wzrosły o 108 proc. W całej "nowej" Unii dochody z rolnictwa wzrosły średnio ponad połowę, podczas gdy w "starej" Europie zaledwie o 0,8 proc.

Polscy eksperci przestrzegają jednak, by do tych danych podchodzić z ostrożnością. W Polsce mamy 1,5 mln gospodarstw, z czego tylko 50 tys. największych i najlepszych prowadzi rolniczą rachunkowość. I to z tej grupy Eurostat wybrał 12 tys. gospodarstw do badań. Jego dane mogą więc nie być miarodajne.

To duzi producenci, których produkty mogły trafić na unijne rynki, najwięcej zyskali na wzroście cen po 1 maja. A nawet między nimi są ogromne różnice w dochodach w zależności od rodzaju produkcji.

Jak uważa Jerzy Plewa, były główny negocjator ds. rolnych, dochody rolników po 1 maja wzrosły w pewnych grupach producenckich. Na pewno zyskali producenci buraków cukrowych i hodowcy bydła (ceny wzrosły dwukrotnie), świń (wzrost cen o 40 proc.) i krów mlecznych (ok. 30 proc.).

Natomiast rok był fatalny dla producentów zbóż i owoców miękkich - tu ceny spadły tak drastycznie, że nawet dopłaty bezpośrednie tego nie wyrównają.

Nie można też zapominać, że różnice w dochodach między rolnikami z Polski i ze "starej" Europy wciąż pozostają gigantyczne. W Holandii osoba zatrudniona w rolnictwie osiągnęła średnio ponad 32 tys. euro dochodu rocznie, w Polsce - 1921 euro.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę