aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

ARiMR zbuduje IACS na czas

6 lutego 2003

W informacji prasowej rzecznika Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Dariusza Panasiuka z 5 lutego br. czytamy, że agencja zdąży na czas z budową Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli. IACS, który zapewni otrzymanie przez rolników dopłat bezpośrednich będzie gotowy do końca 2003 roku, mimo wprowadzenia zmian w jego funkcjonowaniu. ARiMR potrzebuje dodatkowo około trzech miesięcy na dostosowanie systemu do wynegocjowanych w Kopenhadze warunków udzielania dopłat bezpośrednich dla rolników – informuje Panasiuk.

Oficjalne oświadczeniu rzecznika ARiMR, Dariusza Panasiuka w sprawie IACS-u oraz systemu dopłat do polskiego rolnictwa o poniższej treści zmieszczone jest na stronie www.arimr.gov.pl.

"Dotychczasowe prace nad budową IACS-u były na tyle zaawansowane, że gwarantowały uruchomienie systemu na przełomie czerwca i lipca 2003 roku. Obecnie ARiMR będzie musiała wprowadzić zmiany większości elementów systemu. Trzeba zmienić między innymi: wzory wniosków i metody dotyczące finansowania, księgowania i kontroli dopłat. Wszystkie te elementy agencja miała już opracowane. Teraz trzeba wprowadzić w nich konieczne zmiany. To spowoduje wydłużenie terminu gotowości systemu o blisko 3 miesiące – co nie będzie miało żadnego wpływu na sprawną realizację dopłat.  Jedynie skrócony zostanie czas na testowanie opracowywanego systemu.

W Polsce będzie obowiązywał system uproszczony oraz dodatkowe dopłaty bezpośrednie. Wszystkie płatności będą rozliczane na hektar powierzchni gospodarstwa i upraw. Aby otrzymać dopłaty bezpośrednie rolnicy będą składać tylko jeden bardzo prosty wniosek, który będzie zawierał:

  • ogólną powierzchnię gospodarstwa i numery działek,
  • powierzchnię łąk i pastwisk,
  • powierzchnię upraw zbóż, roślin oleistych i wysokobiałkowych, tytoniu, chmielu.

Dopłaty w wysokości 25% w 2004 roku, 30% w 2005 roku i 35% w 2006 roku otrzymają wszyscy rolnicy, którzy mają co najmniej 1 hektar użytków rolniczych i złożą odpowiedni wniosek. Te pieniądze będą pochodzić z budżetu Unii Europejskiej.

Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć rolnicy uprawiający zboża, rośliny oleiste i wysokobiałkowe, tytoń i chmiel, a także hodowcy bydła i owiec. Na tę pulę dopłat będzie przeznaczone 15% pieniędzy, które możemy przesunąć z unijnego Funduszu na rozwój wsi oraz 15% z budżetu polskiego. Pieniądze będą wypłacane w zależności od powierzchni dotowanych upraw oraz od powierzchni użytków zielonych (czyli tzw. "powierzchni paszowej") na wsparcie produkcji zwierzęcej (bydła i owiec).

Polska wynegocjowała dopłaty bezpośrednie w wysokości do 55% wartości dopłat funkcjonujących w UE w 2004 roku, do 60% w 2005 roku i 65% w 2006 roku. Są to maksymalne limity, jakie można osiągnąć stosując współfinansowanie z budżetu krajowego.


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę