OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Nowe GMO (NGT) - Özdemir nie poprze deregulacji przepisów w UE?

11 marca 2025
Nowe GMO (NGT) - Özdemir nie poprze deregulacji przepisów w UE?

7 marca 2025 r. w Stuttgarcie, Niemcy, niemiecki minister rolnictwa Cem Özdemir otrzymał list otwarty od inicjatywy biznesowej "Przemysł spożywczy na rzecz wolności wyboru w zakresie inżynierii genetycznej w żywności". Minister obiecał dyrektorom zarządzającym dm, Alnatura i innym sygnatariuszom, że poprą żądania przedsiębiorstw. Już za kilka dni w Brukseli może zapaść ważna decyzja w tej sprawie- podała ohnegentechnik.org.

W imieniu inicjatywy biznesowej Lucas Rehn, członek zarządu Alnatura, przekazał ministrowi Özdemirowi w sklepie Alnatura w Stuttgarcie-Zuffenhausen list, poparty przez 376 przedsiębiorstw spożywczych z 16 krajów UE. Oprócz obowiązkowego etykietowania i identyfikowalności, sygnatariusze domagają się ogólnounijnych, dostosowanych do potrzeb krajowych i regionalnych środków w zakresie współistnienia upraw, przepisów dotyczących odpowiedzialności zgodnie z zasadą "zanieczyszczający płaci", funduszu odszkodowawczego za nieuniknione zanieczyszczenie oraz zobowiązania przedsiębiorstw zajmujących się inżynierią genetyczną do zapewnienia metod wykrywania przy wprowadzaniu do obrotu roślin pochodzących z nowej inżynierii genetycznej (NGT).

Özdemir: Inicjatywa jest dobrym i ważnym sygnałem

Federalny minister rolnictwa Cem Özdemir powiedział podczas przekazania listu: "To dobry i ważny znak, że tak wiele przedsiębiorstw aktywnie angażuje się w umożliwienie konsumentom podjęcia w przyszłości świadomej decyzji na rzecz produktów bez inżynierii genetycznej. Jestem przekonany, że każdy, kto chce uprawiać ziemię wolną od GMO, musi być w stanie nadal to robić - bez dodatkowych przeszkód. Oprócz zasady ostrożności w przypadku nowych technologii genomicznych kluczowe znaczenie mają trzy kwestie: współistnienie, przejrzystość i wolność wyboru na wszystkich etapach. Trzeba również rozwiązać kwestię zdolności patentowej.

Na szczeblu UE nie udało się jeszcze osiągnąć akceptowalnej równowagi interesów między konsumentami, producentami żywności, producentami żywności i handlem detalicznym w odniesieniu do NGT . Najnowsza inicjatywa polskiej prezydencji nie zawiera również wystarczających ulepszeń w kluczowych kwestiach, takich jak współistnienie, przejrzystość, wolność wyboru i zdolność patentowa.

W dalszej procedurze nadal liczę na wyjaśnienie otwartych kwestii i ulepszenia na rzecz sprawiedliwej, wykonalnej i społecznie akceptowanej regulacji dotyczącej roślin produkowanych przy użyciu nowych technik genomicznych - a jednocześnie która nadal gwarantuje wolność badań. Będziemy kontynuować kampanię na rzecz tej idei w Brukseli w nadchodzących tygodniach i miesiącach".

Przedsiębiorcy opowiadają Özdemirowi o konkretnych skutkach deregulacji inżynierii genetycznej

Po przekazaniu listu przedstawiciele firm Alnatura, Alb-Gold, dm i Huober szczegółowo opisali Ministrowi Federalnemu konsekwencje deregulacji prawodawstwa UE dotyczącego GMO dla ich przedsiębiorstw i wyjaśnili mu swoje żądania polityczne podczas wizyt w sklepach Alnatura i dm.

Kerstin Erbe, Dyrektor Zarządzająca ds. Zarządzania Produktem i Zrównoważonego Rozwoju w dm-drogerie Markt, wyjaśniła swoje poparcie dla identyfikowalności inżynierii genetycznej, wolności wyboru przed półkami sklepowymi i uczciwej konkurencji w europejskim sektorze detalicznym: "Dla ludzi w dm chodzi o nic więcej i nic mniej, tylko o przejrzystość i wolność wyboru. o zapewnieniu, że obowiązkowe etykietowanie wszystkich genetycznie modyfikowanych środków spożywczych – w tym nowej inżynierii genetycznej – umożliwi obywatelom świadome spożywanie szeregu żywności ekologicznej, która jest dostępna dla każdego.

Założyciel firmy AlnaturaGötz Rehn, wyjaśnił: "Zgodnie z prawem stosowanie inżynierii genetycznej w rolnictwie ekologicznym jest zabronione. W przyszłości musi to dotyczyć również tzw. nowej inżynierii genetycznej. Dla współistnienia i uczciwej konkurencji między różnymi koncepcjami istotne jest, aby klienci mogli niezawodnie rozpoznać różnicę dzięki obowiązkowemu oznakowaniu. Kategorycznie odrzucamy stosowanie nowej inżynierii genetycznej w rolnictwie ekologicznym".

Arlend Huober, dyrektor zarządzający Huober Brezel, podkreślił: "Jeśli coś zawiera inżynierię genetyczną, musi być tak oznaczone. Tak musi pozostać nadal. Klienci mają prawo do przejrzystości i wolności wyboru. Ciężar dowodu, identyfikowalności i odpowiedzialności musi być w sposób wiążący i jednoznaczny spoczywający na autorze. Niedopuszczalne jest, aby przedsiębiorstwa, które produkują żywność ekologiczną w interesie zrównoważonego przemysłu spożywczego, były karane przez nowe przepisy.

Oliver Freidler, dyrektor zarządzający rodzinnego przedsiębiorstwa Alb-Gold Teigwaren, zachęcał Özdemira do stanięcia w obronie konsumentów: "Swoboda wyboru przy półce jest cennym atutem. Nasi klienci chcą wiedzieć, co znajduje się w szpachlach i makaronach od Alb-Gold. Dlatego wymóg etykietowania żywności zawierającej składniki modyfikowane genetycznie musi pozostać w mocy".

Pilny apel: Uwzględnienie obowiązkowego etykietowania GMO w stanowisku Rady!

Zainicjowana przez Komisję Europejską procedura deregulacji nowej inżynierii genetycznej (NGT) trwa od lipca 2023 r. Parlament Europejski przyjął stanowisko w tej sprawie w 2024 roku. Jedynie Rada Ministrów Rolnictwa, która reprezentuje państwa członkowskie UE, nie osiągnęła jeszcze porozumienia. W związku z tym przedsiębiorstwa wystosowały swój drugi list otwarty do tego gremium.

Od początku 2025 r. obecna polska prezydencja w Radzie Państw Europejskich dąży do szybkiego osiągnięcia kompromisu. W obecnym wniosku nadal brakuje jednak rozwiązań w zakresie współistnienia upraw, przejrzystości i wolności wyboru. Nie przewiduje się jeszcze obowiązku ciągłego etykietowania w całym łańcuchu wartości, aż do produktu końcowego – inaczej niż w przypadku stanowiska Parlamentu. Byłoby katastrofalne, gdyby ta nieprzemyślana propozycja została pospiesznie przyjęta jako stanowisko Rady Ministrów na kolejne negocjacje trójstronne w komitecie technicznym przedstawicieli w Brukseli 14 marca 2025 r., w dużej mierze z wyłączeniem opinii publicznej.

W związku z tym przedsiębiorstwa apelują do ministra Özdemira, aby wykorzystał swoje wpływy i najpierw uzupełnił niezbędne punkty, a dopiero potem uzgodnił wspólne stanowisko na szczeblu politycznym w Radzie Ministrów.

List otwarty: Zwolennicy

List otwarty powstał z inicjatywy niemieckich firm Alb-Gold Teigwaren GmbH, Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Andechser Molkerei Scheitz GmbH, Milchwerke Berchtesgadener Land Chiemgau eG, dm-drogerie markt GmbH + Co KG, Frosta Tiefkühlkost GmbH. Przedsiębiorstwa te są wspierane przez kilka stowarzyszeń branżowych: Niemieckie Stowarzyszenie Żywności bez Inżynierii Genetycznej (VLOG), Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Non-GMO (ENGA), wiodące niemieckie stowarzyszenie rolnictwa ekologicznego Bioland, Stowarzyszenie Producentów Żywności Ekologicznej (AöL) oraz Niemieckie Stowarzyszenie Żywności Naturalnej Produktów Spożywczych (BNN).


oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

(Waszyngton, D.C., 29 kwietnia 2025 r.) - W pierwszych 100 dniach administracji ...

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę