BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Cel - ekspansja

21 listopada 2003

Działania amerykańskiego koncernu Smithfield zmierzające do przejęcia zakładu mięsnego w Ełku oraz rozbudowa chlewni na 6-8 tys. sztuk macior w Bykowie wskazują na utrwalanie pozycji uciążliwej dla otoczenia spółki na Warmii i Mazurach 

Akcjonariusze Zakładów Mięsnych Mazury SA zadecydują 19 grudnia o ewentualnym wycofaniu spółki z publicznego obrotu - wynika z uchwał zaproponowanych w porządku obrad na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. 

Umieszczenie takiej uchwały zapowiadał wcześniej Animex SA, który w połowie października ogłosił wezwanie do sprzedaży prawie 754,5 tys. akcji Mazur, w celu przejęcia pełnej kontroli nad firmą. Przed ogłoszeniem wezwania Animex posiadał nieco ponad 3 mln jej udziałów, stanowiących 82,33 proc. ogólnej liczby głosów na WZA. Zapisy na sprzedaż akcji przyjmowane są od 28 października i mają potrwać do 27 listopada 2003 r. Gdyby wcześniej złożono zapisy na sprzedaż wszystkich akcji wymienionych w wezwaniu, termin może zostać skrócony.

Akcje Mazur nie są notowane ani na Giełdzie Papierów Wartościowych, ani w Centralnej Tabeli Ofert (tzw. rynek pozagiełdowy). 

Pełna kontrola Zakładów Mięsnych Mazury SA w Ełku jest kolejnym krokiem do realizacji celu, jakim jest przejęcie polskiego rynku mięsnego oraz w znacznym stopniu opanowanie krajowej produkcji wieprzowiny.

W miejscowości Bykowo w gminie Korsze na Mazurach powstaje ferma na 6-8 tys. sztuk macior, o czym informował "Nasz Dziennik" z 10 listopada br. Zatem bliskość olbrzymich chlewni i zakładu mięsnego w Ełku, który byłby już pod pełną kontrolą firmy Smithfield, jest działaniem zmierzającym do utrwalenia obecności amerykańskiej korporacji mięsnej w północno-wschodniej części Polski. Jak nas poinformował Henryk Welc z Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, w sprawie fermy w Bykowie już 13 listopada do prokuratury w Olsztynie skierowane zostało zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, dotyczącego samowoli budowlanej, przez firmę Prima Farm. "(...) Jednocześnie proszę pana prokuratora o podjęcie działań zmierzających do zbadania legalności decyzji administracyjnych wydanych w sprawie opisanej w zawiadomieniu" - czytamy m.in. w doniesieniu. 

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa podpisali również przedstawiciele czterech związków rolniczych. Przypomnijmy, że działacze związków rolniczych otrzymali sygnały, że w dniach wolnych od pracy (8-11 listopada) miało dojść do zasiedlania maciorami chlewni w miejscowości Bykowo.

Instalowanie olbrzymich chlewni oraz przemysłowych ferm hodowlanych innych zwierząt niepokoi rolników. Nie może być tak, aby w "zielonych płucach Europy" - jak niektórzy nazywają Warmię i Mazury - powstawały takie chlewnie, jakie chce instalować firma Prima Farm, będąca filią amerykańskiego giganta branży mięsnej. Polska to nie ten kraj, nie ten kontynent i nie ta skala produkcyjna, jakiej życzyliby sobie Amerykanie – podkreśla Welc.


POWIĄZANE

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę