aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Czy darmowe konserwy trafią na targowiska?

28 października 2003

Dziś z grudziądzkiej chłodni wyjadą pierwsze konserwy wieprzowe wydawane w ramach rządowej pomocy żywnościowej. Powinny trafić tylko do najuboższych.

W niektórych regionach Polski (m.in. w woj. śląskim i mazowieckim) puszki wydawane w ramach pomocy dla najbardziej potrzebujących trafiły już na targowiska, choć na konserwach widnieje napis: "Pomoc żywnościowa – nie do sprzedaży".

Odpowiedzialność do magazynu
Półtusze wieprzowe, które zostały przerobione na konserwy, pochodziły z zapasów Agencji Rynku Rolnego. Zgodnie z rządowym programem, za pośrednictwem Federacji Polskich Banków Żywności wyroby miały trafić do organizacji charytatywnych, ośrodków pomocy społecznej i organizacji pozarządowych. Stąd już tylko do najuboższych, a nie na targowiska.

Nasza odpowiedzialność kończy się na magazynach Federacji Polskich Banków Żywności – mówi Radosław Iwański, rzecznik prasowy ARR.

Zwykle współpracujemy tylko z organizacjami, które są nam dobrze znane, takimi jak "Caritas", czy PCK – mówi Małgorzata Lelonkiewicz, dyrektor FPBŻ. – Jednak skala tej pomocy jest tak duża, że nie sposób znać wszystkich i ustrzec się przed sprzedażą konserw. Ludzie są tylko ludźmi.

Mielonka na nazwisko
Zdaniem Stefanii Myszkier, dyrektora Wydziału Polityki Społecznej w Kujawsko–Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, bardzo ważna jest współpraca pomiędzy wydającymi żywność w ramach pomocy najbiedniejszym. – Chodzi o to, by te same osoby nie dostawały konserw z kilku źródeł – tłumaczy Myszkier. – Dlatego prosiliśmy, by organizacje pozarządowe kontaktowały się z ośrodkami pomocy społecznej i przekazywały sobie informacje.

Nie będę pytał ludzi o nazwisko, bo to poniżające – twierdzi proboszcz jednej z bydgoskich parafii. – Co z tym zrobią? To sprawa ich sumienia. Jeśli sprzedadzą – choć nie powinni – to też ich zrozumiem, bo wierni nie mają pieniędzy na buty dla dzieci, ani na węgiel. Państwo mogło lepiej zorganizować pomoc, a nie teraz z ludzi robić złodziei! A gdybym miał przekazać komuś listę nazwisk, to złamałbym ustawę o ochronie danych osobowych.

Przekazywanie informacji wyklucza nadużycia – uważa Stanisława Matejska, kierownik sekcji do spraw metodycznych, analiz i koordynacji we włocławskim Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. – Nie trzeba łamać ustawy o ochronie danych, by wiedzieć kto otrzymuje pomoc z innych źródeł.

Nie na wynos
Dyrektor federacji banków uważa, że problemów byłoby mniej, gdyby żywność trafiała na przykład tylko do stołówek żywiących najuboższych.

Bydgoska "Caritas" zamówiła puszki wyłącznie do przygotowania około 400 darmowych obiadów. – Nauczony doświadczeniem wolałem zdecydować się tylko na to, bo kiedyś przekazywaliśmy potrzebującym puszki i mrożonki, które potem trafiły na rynek – twierdzi ks. Wojciech Przybyła, dyrektor "Caritas" w Bydgoszczy.

Dziś z grudziądzkiej chłodni wyjedzie pierwsza partia konserw spośród 250 ton, które trafiły do naszego województwa.


POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę