Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Produkcja mięsa końskiego w Polsce

28 czerwca 2005

W Polsce w ciągu jedenastu lat pogłowie koni wyraźnie spadło. Zmiany takie następowały wraz z zastępowaniem tych zwierząt w produkcji rolniczej ciągnikami. Dziś widok konia pracującego na roli to rzadkość. Mimo zmniejszania się pogłowia koni produkcja mięsa końskiego (a nie żywca) uległa zwiększeniu. Wyodrębniły się wyraźnie typy użytkowania koni: sportowy, dla celów jeździectwa i mięsny.

Nastąpiła duża specjalizacja szczególnie w ostatnim typie mięsnym, dlatego produkcja mięsa w 2004 r. wyniosła 9 tys. t. wobec 6,5 tys. t. w 1994 r.

Polska należy do znaczących producentów i eksporterów żywca i mięsa końskiego w UE. Główne kierunki eksportu to Włochy, Francja i Belgia. Udział eksportu żywych koni w ogólnym eksporcie żywca i mięsa końskiego wynosił około 60%. Po przystąpieniu do Wspólnot Europejskich staliśmy się czołowym producentem koniny w UE. Zainteresowanie w Polsce tym gatunkiem mięsa jest jednak niewielkie. Sytuacja koniny jest podobna do jagnięciny, gdyż oba te gatunki są droższe w stosunku do innych, nie ma konsumpcji w kraju oraz prawie cała produkcja jest eksportowana do krajów UE.

Znaczenie mięsa końskiego w poszczególnych rejonach świata było zróżnicowane. Duży wpływ na konsumpcję ma tradycja i wierzenia religijne. Konsumpcja koniny w Europie była w zamierzchłych czasach związana z pogaństwem.

Mięso końskie należy do mięs chudych. Może być wykorzystywane jako komponent w produkcji kiełbas i wyrobów garmażeryjnych. W Polsce brak jest tradycji spożywania koniny i nie ma działań promocyjnych. Wysoka cena tego gatunku mięsa powoduje zaś, że prawie cała produkcja jest sprzedawana do zamożniejszych krajów UE.


POWIĄZANE

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę