Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Świńska zmowa

9 października 2003

Większość zakładów płaci za kilogram żywca wieprzowego ok. 3 zł/kg, czyli o 1 zł mniej niż kilka tygodni temu. To cicha zmowa zakładów w odwecie za niekorzystne dla nich rozstrzygnięcie w przetargach na wyrób konserw dla ubogich – skarżą się dostawcy.

Spadek cen żywca wieprzowego zaskoczył rolników. Jeszcze trzy tygodnie temu płacili nam 4,1 zł za kilogram. Teraz dostajemy 3,05 zł – narzeka mieszkanka Lińska. 

Pełne magazyny 
W większości rzeźni kilogram żywca kosztuje ok. 3 zł. Poltusz w Jaroszewie płaci teraz 3,15-3,35 zł/kg (3,65-3,85 zł/kg w połowie września br.) O złotówkę spadły ceny skupu w Emisie w Niemojewie (3,2 zł/kg) i Masarni Ośno (3 zł/kg). O ok. 50 gr mniej niż kilka tygodni temu płacą ZM Duet w Lubiewie i Rom-Mięs w Wielgiem. 
Przetwórcy twierdzą, że obniżka to efekt tego, co działo się na rynku mięsa w ciągu ostatnich miesięcy. Ceny poszły mocno i szybko w górę, więc rozpoczęła się nadprodukcja tuczników – wyjaśnia Edmund Szczepaniak, wiceprezes Zakładów Mięsnych w Grudziądzu. Firmy miały pełne magazyny, więc mogły pozwolić sobie na obniżkę. 

Spisek? Niemożliwe! 
W niektórych zakładach zaczyna powoli brakować żywca, więc wkrótce ceny powinny pójść w górę. Zapowiedź ta nie uspokoiła jednak rolników, którzy mówią o cichej zmowie zakładów mięsnych w odwecie za niekorzystne dla nich rozstrzygnięcie w przetargach na wyrób konserw dla ubogich. W liście Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej do ministra rolnictwa Wojciecha Olejniczaka czytamy "(...) aby ukarać "winnego" (Agencję Rynku Rolnego - dop. red.) i przymusić go do wszczęcia interwencji i wydania pieniędzy podatników "uzgodniono", że cena tuczników musi spaść poniżej 3 zł/kg". 
Ze spiskową teorią nie zgadzają się przetwórcy. Zmowa jest niemożliwa, ponieważ każdy zakład dba tylko o własny interes – przekonuje dyr. Szczepaniak. 

NIK na pomoc 
Tymczasem grupa zakładów mięsnych, reprezentowana przez spółkę Duda-bis w Sosnowcu, kwestionuje kryteria przetargu na konserwy dla ubogich ogłoszonego przez ARR. Spółka skierowała wnioski o kontrolę i zbadanie tej sprawy do NIK oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. 
Duda-bis uważa, że sierpniowy przetarg (wartości ponad 50 mln zł) preferował małą grupę producentów. ARR przepłaciła swoje zamówienie o 26 mln zł. Za te same pieniądze można było przygotować dla najuboższych nie 17 mln, ale 28 mln porcji mięsa.


POWIĄZANE

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę