OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Rada UE ma parcie na uproszczenia

28 marca 2025
Rada UE ma parcie na uproszczenia

Rada uzgadnia stanowisko w sprawie mechanizmu "zatrzymania zegara", który ma zwiększyć konkurencyjność UE i dać przedsiębiorstwom pewność prawa

Przedstawiciele państw członkowskich (Coreper) zatwierdzili dziś stanowisko Rady ("mandat negocjacyjny") w sprawie jednego z wniosków Komisji mających uprościć przepisy UE, a tym samym zwiększyć konkurencyjność UE. Niniejszy wniosek (tzw. dyrektywa "stop-the-clock") odracza daty rozpoczęcia stosowania niektórych wymogów w zakresie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju i wymogów w zakresie należytej staranności, a także termin transpozycji przepisów dotyczących należytej staranności.

<p>Adam Szłapka, Minister ds. Unii Europejskiej RP</s>

Uproszczenie jest jednym z priorytetów polskiej prezydencji. Dzisiejsze porozumienie jest pierwszym krokiem na naszej zdecydowanej drodze do ograniczenia biurokracji i zwiększenia konkurencyjności UE.- Adam Szłapka, Minister ds. Unii Europejskiej

Wniosek jest częścią pakietu zbiorczego I przyjętego przez Komisję pod koniec lutego 2025 r. w celu uproszczenia prawodawstwa UE w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Ze względu na istotne implikacje dla środowiska biznesowego polska prezydencja potraktowała ten wniosek priorytetowo, mając na celu zapewnienie unijnym przedsiębiorstwom niezbędnej pewności prawa w odniesieniu do ich obowiązków sprawozdawczych i należytej staranności. Państwa członkowskie zasadniczo podzielają przekonanie prezydencji o pilnym charakterze i w związku z tym poparły propozycję Komisji dotyczącą odroczenia:

  • dwa lata od wejścia w życie wymogów dyrektywy w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD) w odniesieniu do dużych przedsiębiorstw, które jeszcze nie rozpoczęły sprawozdawczości, a także MŚP notowanych na giełdzie, oraz
  • jeden rok od terminu transpozycji i pierwszego etapu stosowania (obejmującego największe przedsiębiorstwa) dyrektywy w sprawie należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSDDD).

Ewentualne szybkie porozumienie między współprawodawcami da im czas na uzgodnienie istotnych zmian w dyrektywie CSRD i CSDDD, zaproponowanych również przez Komisję w ramach pakietu zbiorczego "Omnibus I" dotyczącego zrównoważonego rozwoju.

Następne kroki

W związku z dzisiejszym zatwierdzeniem przez Coreper mandatu negocjacyjnego Rady prezydencja może rozpocząć negocjacje międzyinstytucjonalne w celu osiągnięcia wstępnego porozumienia z Parlamentem Europejskim w sprawie tego wniosku. Ze swojej strony Parlament Europejski zaplanował na dzień 1 kwietnia głosowanie w sprawie wniosku o zastosowanie trybu pilnego w sprawie tego wniosku.

Geneza

W październiku 2024 r. Rada Europejska wezwała wszystkie instytucje UE, państwa członkowskie i zainteresowane strony do priorytetowego kontynuowania prac, zwłaszcza w odpowiedzi na wyzwania wskazane w sprawozdaniach Enrico Letty ("Znacznie więcej niż rynek") i Mario Draghiego ("Przyszłość europejskiej konkurencyjności"). W deklaracji budapeszteńskiej z 8 listopada 2024 r. wezwano następnie do "rozpoczęcia rewolucji upraszczającej" poprzez zapewnienie jasnych, prostych i inteligentnych ram regulacyjnych dla przedsiębiorstw oraz radykalne zmniejszenie obciążeń administracyjnych, regulacyjnych i sprawozdawczych, w szczególności dla MŚP.

W dniu 26 lutego 2025 r., w odpowiedzi na apel przywódców UE, Komisja przedstawiła dwa pakiety zbiorcze, których celem jest uproszczenie obowiązujących przepisów w dziedzinie, odpowiednio, zrównoważonego rozwoju i inwestycji. 20 marca 2025 r. przywódcy zaapelowali do współprawodawców, by poczynili postępy w pracach nad tymi pakietami zbiorczymi jako priorytet i z wysokim poziomem ambicji, tak by można je było sfinalizować jak najszybciej w 2025 r. Przy tej okazji Rada Europejska wyraźnie wezwała współprawodawców do niezwłocznego przyjęcia mechanizmu zatrzymania zegara, a najpóźniej do czerwca 2025 r. 11 i 12 marca 2025 r. Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych oraz Rada ds. Konkurencyjności przeprowadziła debaty orientacyjne na temat pakietu zbiorczego, podczas których ministrowie z dużym zadowoleniem przyjęli wysiłki Komisji na rzecz uproszczenia i poparli zamiar prezydencji, by zapewnić szybkie postępy.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

(Waszyngton, D.C., 29 kwietnia 2025 r.) - W pierwszych 100 dniach administracji ...

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę