aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Perlice

19 czerwca 2002

Perlice pochodzą z Afryki. W Europie hodowano je już 2000 lat temu, ze względu na wyborne mięso. Współcześnie hodowane perlice są dobrymi nioskami, gdyż znoszą rocznie 130 - 150 smacznych jaj, o masie jaja 40 - 45g i skorupach koloru od kremowego do brązowego, niekiedy ciemno nakrapianych. Samce są nieco większe od samic i ważą około 2,0 kg, a samice - 1,8 kg. Tułów perlicy ma kształt elipsy i jest ustawiony ukośnie w stosunku do podłoża. Sterówki ogona są noszone nisko, przez co sylwetka robi wrażenie lekko garbatej. Głowa jest mała, pokryta nieopierzoną skórą barwy jasnoniebieskiej. Na głowie występuje tzw. hełm w postaci rogu, który u samców jest większy. W dolnej części głowy wiszą dzwonki koloru czerwonego. Oczy mają barwę brunatną.

Upierzenie ptaków jest najczęściej niebieskie z połyskiem, nakrapiane drobnymi białymi cętkami. Występują także odmiany perlic o innym ubarwieniu - białe nakrapiane błyszczącymi cętkami i żółte nakrapiane białymi cętkami. Młode perlice przy pełnym upierzeniu potrafią latać.

W gospodarstwach ptaki te utrzymuje się w małych stadkach, ale mogą być również hodowane na dużych fermach. Perlice mają instynkt znoszenia jaj poza kurnikiem w zacisznym miejscu.


POWIĄZANE

Jak podaje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, Iran rozpoczyna wysyłki jaj k...

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i Biuro Przedstawiciela Handlu USA po...

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę