Ptak_Waw_CTR_2024

Tak nastał gęsi dołek

17 września 2003

Bieżący rok jest jednym z gorszych dla hodowców gęsi. Wyjątkowo niskie ceny mięsa nie gwarantują zysku nawet największym producentom tych ptaków.

Za gęsi otrzymujemy 20 procent mniej, a za zboże płacimy jedną piątą więcej niż przed rokiem – wylicza Andrzej Kubik z Wierzchów w gminie Zadzim. – Żadnego zysku nie będzie. Dla największych hodowców złotówka zarobiona na jednej sztuce daje pokaźną kwotę. Dwaj najwięksi producenci w powiecie poddębickim mają około 40.000 sztuk gęsi. Drugie tyle ma pozostałych dziewięciu hodowców zrzeszonych w Zadzimskim Stowarzyszeniu Producentów Rolnych.

W tym roku, by zarobić złotówkę na jednej gęsi, musieliśmy wyłożyć pięć razy tyle – mówi Antoni Staszczyk. Okazuje się, że Niemcy, na których stoły trafia niemal cała gęsia produkcja z Polski, są w stanie płacić za mięso tyle, ile w ubiegłym roku. Winne tak radykalnym obniżkom cen są... firmy eksportujące towar za granicę. Jest ich trzynaście i konkurując z sobą zbijają ceny. Tracą na tym krajowi producenci.

Niemcy kupowaliby mięso gęsi za dużo wyższą cenę, bo jest to ich narodowy przysmak – uważa Andrzej Kubik. – Nie mając własnych ferm, muszą towar importować. Brak gęsich hodowli w krajach Unii Europejskiej daje nadzieje gęsiarzom z powiatu poddębickiego na lepszą przyszłość. Moja hodowla spełnia wszelkie unijne normy. Nie boimy się, że po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej Niemcy zaczną nagle interesować się tą gałęzią produkcji rolniczej. Chów gęsi nie jest łatwy, a do tego bardzo pracochłonny.

Gęsi są ptakami brudnymi i niełatwymi w utrzymaniu – dodaje Antoni Staszczyk. – W poprzednich latach ich hodowla była intratnym interesem, a mimo to niewiele osób chciało się nią zajmować. Andrzej Kubiak jest gęsiarzem już od siedemnastu lat. O hodowli wie bardzo dużo, ale nie może powiedzieć, że wszystko. Nie wie, co jest przyczyną występowania pewnych chorób, nieznanych dotąd wśród gęsi.

Wykluwają się już zawirusowane. W przeszłości matki niosły 40 jaj rocznie, a teraz 70. Materiał hodowlany jest więc słabszy genetycznie. W przyrodzie ilość nie zawsze jest miernikiem sukcesu – mówi hodowca z Wierzchów. W tym roku prawdziwą plagą dla hodowców drobiu są lisy. Zwierzęta te dziesiątkują stada. W ubiegłym tygodniu jednej nocy lis zadusił osiem gęsi w gospodarstwie Kubików.

Jedynym sposobem walki z przebiegłym drapieżnikiem jest dobre ogrodzenie – mówi Antoni Staszczyk z Zadzimia. – Siatka na lisa nie wystarczy. Szkopuł w tym, że gęsi nie da się zamknąć na małej przestrzeni, bo ptaki te potrzebują ruchu.


POWIĄZANE

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w swoim najnowszym komunikacie prognozuje...

Według informacji statystycznych Międzynarodowego Centrum Handlu (ITC) w 2023 ro...

Jak podaje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, Iran rozpoczyna wysyłki jaj k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę