CTR_2024
TSW_XV_2025

M jak maślanka. Poznaj właściwości tego wyjątkowego, mlecznego napoju

29 lutego 2016
M jak maślanka. Poznaj właściwości tego wyjątkowego, mlecznego napoju

Maślanka to źródło niezbędnych witamin i minerałów, naturalny probiotyk, doskonały napój chłodzący, a jednocześnie… świetny środek kosmetyczny. Co ważne, to propozycja także dla osób z nietolerancją laktozy. Spółdzielnia mleczarska z Jasienicy Rosielnej, laureat programu „Doceń polskie”, przypomina właściwości tego smakołyku i proponuje przepis na pyszne muffinki z maślanką.

- To produkt wszechstronny - tymi słowami Maślankę z Jasienicy przedstawia Kazimierz Śnieżek, Prezes Zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Jasienica Rosielna. Podkarpacka firma jest laureatem Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” propagującego rodzimą żywność najwyższej jakości. Maślanka z Jasienicy to jeden z jej produktów, które zyskały uznanie Loży Ekspertów programu. Specjaliści z branży spożywczej przyznali jej nie tylko certyfikat „Doceń polskie”, ale także zaszczytny tytuł TOP PRODUKT.


 Maślanka to źródło niezbędnych witamin i minerałów. Jako że, nie jest kaloryczna ani tłusta (100 ml zawiera tylko 1,5 g tłuszczu oraz 49 kcal), często stosuje się ją w dietach. To naturalny probiotyk, czyli produkt zawierający dobre bakterie, które bytując w jelitach utrzymują w równowadze układ trawienny, a tym samym układ odpornościowy - dodaje prezes K. Śnieżek.
Warto pamiętać, że maślanka jest cenną alternatywą dla mleka. - Nawet osoby, które nie tolerują laktozy, mogą uzupełniać dzienne zapotrzebowanie na wapń, pijąc produkt z naszej oferty - podkreśla prezes OSM Jasienica Rosielna.

Po napój ten warto sięgać zwłaszcza latem, bo doskonale chłodzi, a jeśli dodamy do niego owoce sezonowe (np. truskawki) - uzyskamy pyszny koktajl na upalne dni. Opisywany produkt z pewnością przyniesie ulgę osobom zmagającym się z niestrawnością, jest zalecany także przy odwodnieniu i problemach gastrycznych. Co ciekawe, regularne picie maślanki zbawiennie wpływa również na cerę. Maślanka reguluje układ trawienny, dzięki czemu skóra staje się gładsza i jest lepiej nawilżona.

Kolejnym znaczącym powodem, dla którego warto zainteresować się charakteryzowanym napojem mlecznym jest jego szerokie zastosowanie w kuchni. Maślanka jest składnikiem m. in. racuchów, ciast, koktajlów, ale także domowego chleba i bułek. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Jasienica Rosielna proponuje natomiast przepis na czekoladowe muffinki z maślanką.

Czekoladowe muffinki z Maślanką z Jasienicy


Składniki na 12 muffinek:


- 125 g Masła ekstra z Jasienicy o temperaturze pokojowej


- 100 ml Maślanki z Jasienicy


- 250 g mąki


- 100 g cukru


- 2 łyżeczki cukru wanilinowego


- 1 łyżeczka proszku do pieczenia


- 2 jajka


- 2 łyżki kakao


- tabliczka czekolady

Sposób przygotowania:

Masło ekstra z Jasienicy ucieramy z cukrem i cukrem wanilinowym, po czym wbijamy jajka i nadal ucieramy, dodajemy Maślankę z Jasienicy i kontynuujemy ucieranie. Gdy uzyskamy jednolitą masę, sięgamy po suche składniki. Mąkę, proszek do pieczenia oraz kakao przesiewamy do miski i mieszamy, następnie dodajemy je do przygotowanej wcześniej masy i ubijamy całość.
Do tak przygotowanego ciasta dodajemy startą na grubych oczkach czekoladę i wszystko dokładnie mieszamy. Ciasto przekładamy do foremek i pieczemy przez ok. 15-20 minut, w temp. 180 stopni Celsjusza. Muffinki można podawać z bitą śmietaną.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Jasienica Rosielna zdobyła certyfikat „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT nie tylko za Maślankę z Jasienicy. Te prestiżowe wyróżnienia przyznano także Twarożkowi wiejskiemu oraz Twarożkowi wiejskiemu ze szczypiorkiem. Wyroby te uzyskały od Loży Ekspertów maksymalne noty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. Decyzja o uhonorowaniu produktów zapadła podczas XIX certyfikacji żywności zorganizowanej w ramach programu „Doceń polskie”.

* * *
Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”

www.docenpolskie.pl
www.blog.docenpolskie.pl

Celem programu „Doceń polskie” jest promocja wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu „Doceń polskie” zajmują się specjaliści zawodowo związani z żywnością i technologią żywienia, którzy tworzą Lożę Ekspertów. Zasiadają w niej m.in. członkowie Fundacji Klubu Szefów Kuchni.
Twórca programu „Doceń polskie” jest  także organizatorem projektu BlogerChef (blogerchef.pl) – innowacyjnego przedsięwzięcia skierowanego do blogerów kulinarnych.


* * *
KONTAKT:
Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
 

www.docenpolskie.pl

Biuro prasowe Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”


POWIĄZANE

W dn. 25.11 br. odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wołowina i cielęcina” Cop...

Najnowsze opracowania ekonomistów z SGH pt. Koninktura w rolnictwie IV kwartał 2...

W dniach 28–29 listopada 2024 r. w Brukseli odbyło się posiedzenie Prezydiów Cop...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę