Adama_15.03.2020
Azoty_16.03.2020

Nowe inwestycje Mlekovity

2 listopada 2004

Budowa magazynu logistycznego, uruchomienie nowej linii technologicznej do produkcji mleka pasteryzowanego i fermentowanych napojów mlecznych oraz wymiana linii do produkcji serów twardych dojrzewających to najnowsze inwestycje Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego.

Z roku na rok firma osiąga coraz lepsze wyniki. W roku 2003 przerób mleka wyniósł 530 mln litrów, co dało Mlekovicie pierwsze miejsce w kraju. Przychody w 2003 roku wyniosły 811 mln zł, a zysk 12 mln zł. Pierwsze półrocze tego roku Mlekovita zakończyła przychodami w wysokości 506 mln zł i zyskiem ok. 26 mln zł. Ponad 1/3 produkcji trafia na eksport, m.in. do UE, USA, Japonii.

Budowa nowego magazynu o powierzchni 10 tys. mkw. w zakładzie w Wysokiem Mazowieckiem już trwa. Ma on ułatwić logistykę w dynamicznie rozwijającej się firmie. Wartość magazynowej inwestycji wynosi 14 mln zł, 4 mln zł pochodzić będzie ze środków funduszu Sapard. Magazyn zostanie oddany do użytku w styczniu 2005 roku.

W nowym magazynie wydzielona zostanie część produkcyjna, gdzie uruchomiona będzie nowa linia technologiczna do produkcji mleka pasteryzowanego i napojów mlecznych fermentowanych w butelkach PET i kartonowych opakowaniach w kształcie butelki z nakrętką. W ciągu doby linię będzie opuszczało 200 tys. litrów mleka i 40 tys. litrów napojów fermentowanych w różnych smakach. Nowa linia zostanie uruchomiona w czerwcu 2005 roku. Wartość inwestycji wyniesie 34 miliony zł – mówi Dariusz Sapiński, prezes Mlekovity.

Ruszyła też nowa linia do produkcji serów twardych dojrzewających o wydajności 500 tys. litrów mleka na dobę. Koszt tej inwestycji wyniósł 15 mln zł. Nowa linia pozwoli zwiększyć produkcję serów z 80 ton na dobę do 120 ton. Zdaniem Dariusza Sapińskiego, dzięki temu firma umocni pozycję lidera w produkcji serów twardych dojrzewających w Polsce.

W 2003 roku Mlekovita przeznaczyła na inwestycje 23 mln zł. Uruchomiono wtedy nową linię do produkcji serów dojrzewających i produkcję masła o obniżonej zawartości tłuszczu, margaryn i miksów mleczno-margarynowych. W przyszłym roku firma zamierza przeznaczyć na inwestycje ok. 50 mln zł.

Holding Mlekovita tworzy obecnie 11 zakładów zajmujących się przetwórstwem i dystrybucją wyrobów mleczarskich: macierzysty w Wysokiem Mazowieckiem, a także w Bielsku Podlaskim, Morągu, Pieniężnie, Chrzanowie, Kluczborku, Zakopanem, Zakliczynie, Kowalewie Pomorskim, Zgorzelcu i Strzelinie. Produkuje obecnie ponad 200 wyrobów, w tym m.in. mleko UHT w różnych opakowaniach, kilkanaście gatunków serów żółtych, serów topionych i homogenizowanych, twarożków, miksów maślanych, masła, margaryny, śmietany, jogurtów, kefirów i maślanek.


POWIĄZANE

Dane ze stycznia i lutego 2020 r. sporządzone przez serwis clal wskazują, że w t...

Od 18 lat nieprzerwalnie organizowane jest Międzynarodowe Forum Spółdzielczości ...

Największa mleczarnia norweska Tine raportuje zwiększony popyt na niektóre produ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę