OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Realne zagrożenie przekroczenia kwoty mlecznej w Polsce

3 grudnia 2015
Według najnowszych danych Agencji Rynku Rolnego (ARR) w okresie od kwietnia do końca grudnia 2012 r. do podmiotów skupujących
w Polsce dostar­czono ok. 7,46 mln ton mleka, czyli o ok. 4,5% wię­cej niż w analogicznym przedziale czasowym ubie­głego roku. Stopień wykorzystania kwot indywidual­nych przysłu­gujących dostawcom hurtowym po 9 miesiącach roku kwotowego 2012/2013 wyniósł ok. 76,38%, nato­miast szacunkowy stopień wykorzystania kwoty krajowej dostaw ukształtował się na poziomie 76,15%.

Od początku sezonu, w kwietniu 2012 roku, aż do listopada dostawy mleka do skupu były wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku kwotowego. Największe zwyżki odnotowano w kwietniu i czerwcu 2012 roku, kiedy to w skali rocznej dostawy mleka do skupu były wyższe o ok. 10%. Od listopada utrzymuje się malejąca dynamika skupu, w związku z czym ostatnie miesiące przyniosły wyraźne wyhamowanie produkcji mleka. W grudniu 2012 r. podobnie jak w analogicznym okresie 2011 roku nastąpił wzrost dostaw mleka do skupu w skali miesięcznej. W miesiącu tym do podmiotów skupujących dostarczono 780,3 mln kg mleka (w listopadzie było to 743,2 mln kg), czyli o 5% więcej niż miesiąc wcześniej, ale o 0,5% mniej niż przed rokiem. Przydział kwoty mlecznej przeliczony na 9 miesięcy sezonu 2012/2013 to 7,467 mln ton, zatem limit wykorzystany jest w ok. 99% przez dostawy hurtowe, a nie można zapominać o tym, że całkowita kwota dzielona jest na dostawy i sprzedaż bezpośrednią. Jeśli przyjąć, że udział kwoty sprzedaży bezpośredniej w kwocie mlecznej ogółem będzie wynosił 1,6% (mniej więcej taki był udział kwoty sprzedaży bezpośredniej w poprzednich sezonach), to po 9 miesiącach bieżącego sezonu dostawy hurtowe przekraczają limit o 1,53%.

Według ARR pomimo wyhamowania dynamiki wzrostowej w produkcji mleka, ryzyko przekroczenia przez Polskę krajowej kwoty dostaw wciąż jest realne, ale wielkość szacowanego przekroczenia z każdym miesiącem nieznacznie maleje. Jeżeli obecna tendencja w skupie mleka utrzyma się do końca tego sezonu, wówczas przekroczenie kwoty krajowej dostaw może wynieść ok. 1,5% (150 tys. ton), w związku z czym nasz kraj zobowiązany będzie do uiszczenia karnej opłaty z tytułu nadprodukcji w wysokości ok. 41,56 mln EUR.

Według danych ARR na chwilę obecną już ok. 11 tys. producentów przekroczyło swoje limity, a według szacunków do końca roku może ich być 50 tys. (czyli ok. 1/3 rolników zajmujących się produkcją mleka w Polsce). Ponadto ok. 30 tys. rolników występuje o zwiększenie limitów z tzw. rezerwy krajowej, a ich zapotrzebowanie nie jest jednak w pełni pokrywane. Jeżeli dostawy mleka w skali całego kraju przekroczą wyznaczony przez Komisję Europejską limit, to KE może nałożyć kary finansowe na producentów mleka. Wysokość kar wynosi 27,83 EUR/100 kg mleka wprowadzonego ponad limit, (ok. 1,2 PLN/kg). Taka sytuacja miała miejsce w Polsce tylko raz, w roku kwotowym 2005/2006. Nadprodukcja mleka wyniosła wtedy 296 tys. ton, czyli 3,4% limitu, a rolnicy zapłacili w sumie ponad 64 mln EUR kary.

W dniu 5 listopada 2012 r. polskie Ministerstwo Rolnictwa domagało się przeniesienia kwoty sprzedaży bezpośredniej w całości na kwotę dostaw hurtowych. Komisja Europejska nie wyraziła jednak zgody na dokonanie na szczeblu krajowym konwersji niewykorzystanej kwoty sprzedaży bezpośredniej na kwotę dostaw. W związku z tym ARR przypomina producentom mleka, że istnieje jeszcze możliwość powiększenia indywidualnych kwot mlecznych przez zakup - do dnia 28 lutego 2013 r., dodatkowych kwot od innych producentów mleka. Możliwość ta może zostać wykorzystana przez producentów celem uniknięcia ewentualnego przekroczenia ich indywidualnych kwot mlecznych i obowiązku zapłacenia kary za nadprodukcję. Obecna sytuacja oraz ostrzeżenia ARR napędzają zainteresowanie zbyciem bądź kupnem brakującego limitu. Przełożyło się to na wzrost cen kwot mlecznych. O ile w sierpniu 2012 roku ich cena była na poziomie 0,1 PLN za litr, obecnie wzrosła do ok. 0,4 PLN za litr.

Wielu producentów zastanawia się obecnie co zrobić z mlekiem przyznanym ponad limit w celu uniknięcia kary z tytułu nadprodukcji. Hodowcy proponują zmniejszenie wydajności krów przez ograniczenie skarmiania pasz białkowych. O negatywnych skutkach takiego postępowania informuje dr M. Gołębiewski z Zakładu Hodowli Bydła Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Oświadczył on, że skutki takiego postępowania mogą być bardzo dotkliwe, a pełen ich obraz może być zauważony dopiero po upływie dłuższego czasu. Po kilku miesiącach może się okazać, że liczba dawek na skuteczną inseminację wzrosła w stadzie kilkukrotnie, a poziom brakowania osiągnął drastyczny poziom. W takim przypadku korzystniejsze może się okazać zapłacenie kary za nadprodukcję lub też analizowanie sytuacji na bieżąco i przeciwdziałanie takim sytuacjom. Dr Gołębiewski doradza również, że mleko ponad limit można zagospodarować do odpajania cieląt, zamiast preparatów mlekozastępczych pochodzących z zakupu.



POWIĄZANE

Spółdzielnia Mleczarska Ryki, jeden z wiodących producentów serów dojrzewających...

Przyspieszone tempo wdrażania regulacji CSRD (Corporate Sustainability Reporting...

Małgorzata Cebelińska, Wiceprezes Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol, wzię...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę