aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Więcej, lepiej, drożej

13 maja 2004

Mleczarnie kupują coraz więcej mleka, choć dostawców jest mniej niż w ubiegłym roku. Ceny, zarówno w skupie, jak i w sklepach idą stopniowo w górę i tak już pewnie pozostanie przez dłuższy czas.

- W porównaniu z ubiegłym rokiem skupujemy więcej mleka, choć w tym roku ubyło nam kilkunastu dostawców, którzy nie spełnili norm weterynaryjnych - twierdzi Tadeusz Walczak, prezes Toruńskiej Spółdzielni Mleczarskiej.

Skup mleka rośnie nawet w Kujawskiej Spółdzielni Mleczarskiej we Włocławku, choć ubyło jej ponad dwustu rolników, którzy w porę nie dostosowali gospodarstw do unijnych wymogów weterynaryjnych.
Zdaniem prezesa Walczaka, wzrost skupu wiąże się przede wszystkim z tym, że wielu dostawców zamierza ubiegać się o kwotę mleczną z rezerwy. - Rolnicy wiedzą, że muszą wykazać się zwiększoną produkcją mleka, więc dbają o lepszą wydajność i rozbudowują stada - mówi prezes TSM. - W związku z tym za jałowice kupujący muszą płacić coraz więcej.

Ceny skupu mleka w województwie kujawsko-pomorskim wahają się od 75 do 86 gr za litr i w najbliższym czasie zapewne wzrosną. - Wiele zależy od sprzedaży naszych artykułów - twierdzi Walczak. - Jeśli masło podrożeje choćby o złotówkę na kilogramie, to więcej będziemy mogli zapłacić rolnikom.
Masło może w najbliższych trzech, czterech tygodniach podrożeć najbardziej, nawet o 20 procent. Nie bez znaczenia na kształtowanie się cen w sklepach mają też podwyżki cen materiałów potrzebnych do produkcji wyrobów mleczarskich, między innymi opakowań sprowadzanych ze strefy euro. Drożeje też wsad owocowy do jogurtów i transport (benzyna).

Na wysokich notowaniach euro zarobią spółdzielnie, które już mogą eksportować swoje wyroby i mają dokąd je sprzedać.
W większości mleczarni na razie trwają rozmowy z potencjalnymi kontrahentami z Unii Europejskiej, zaś w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Inowrocławiu już przygotowują się do eksportu. W przyszłym tygodniu do Niemiec wyjedzie stąd masło i mleko w proszku. - Będzie to partia wielkości tygodniowej produkcji - mówi Adam Owczarz, prezes spółdzielni. Wyrobami z Inowrocławia zainteresowani są też kontrahenci z Holandii, Włoch i Francji. Pytają głównie o śmietanę i mleko zagęszczone.


POWIĄZANE

Sekretariat Prezesa Zarządu ZPPM, Pana Marcina Hydzika,  przesyłał do Pierwszego...

- Polskie mleczarnie zaczynają już zmniejszać gramaturę opakowań - ich tarę - za...

W terminie 19-23 lutego 2024 r., członków Polskiej Izby Mleka tj.  Spółdzielczą ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę