aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Polska ostrożna ws. zmodyfikowanych genetycznie upraw i żywności

30 września 2003

Polska zajmie w poniedziałek ostrożne stanowisko w debacie ministrów rolnictwa Unii Europejskiej o warunkach dopuszczania zmodyfikowanych genetycznie upraw i żywności (ang. GMOs) – poinformował wiceminister rolnictwa Jerzy Plewa.

Według niego, rząd obstaje też przy stanowisku, żeby wszelkie nowe dopłaty bezpośrednie dla rolników w poszerzonej Unii były równe w nowych i starych państwach członkowskich, nawet jeśli już istniejące dopłaty mają być wprowadzane w nowych państwach tylko stopniowo. 

Plewa reprezentuje Polskę na odbywającej się w poniedziałek w Brukseli sesji Rady ministrów rolnictwa Unii Europejskiej. Polska, podobnie jak inne kraje przystępujące do UE w 2004 roku, uczestniczy w spotkaniu jako "aktywny obserwator". 

W Polsce też jest dużo obaw, jeśli chodzi o GMOs, o ich wprowadzanie do środowiska, a szczególnie o współistnienie upraw tradycyjnych, ekologicznych i genetycznie modyfikowanych – powiedział Plewa, wchodząc do sali obrad unijnej Rady ministrów rolnictwa w Brukseli. 

W rolnictwie rozdrobnionym reguły kontroli współistnienia tych upraw byłyby bardzo skomplikowane i tutaj na pewno z naszej strony będzie duża ostrożność – wyjaśnił. 

Ministrowie dyskutują też o reformie rynku tytoniu i cukru, na których Komisja Europejska proponuje podobne reformy, co uzgodnione przed wakacjami w innych sektorach. A więc obniżki cen interwencji i rekompensujące je dopłaty bezpośrednie, oderwane od produkcji. 

Nowe dopłaty powinny być naliczane rolnikom z nowych państw członkowskich w sposób identyczny jak dla rolników z państw obecnej Piętnastki – powiedział Plewa. Zapewnił, że podobne stanowisko mają inne nowe państwa członkowskie, co potwierdziła piątkowa narada ministrów CEFTA w Słowenii. 

Polski wiceminister podkreślił, że dotyczy to zarówno uzgodnionych już nowych dopłat do mleka w proszku i masła, które mają zrekompensować obniżki cen producentom mleka, jak i ewentualnych dopłat do tytoniu czy cukru. 

Komisja Europejska i większość państw członkowskich uważa, że rolnikom w takich krajach jak Polska nie należą się tak duże rekompensaty jak ich konkurentom w obecnej Unii, ponieważ ceny są w Polsce niższe niż w UE. Ale rząd argumentuje, że na przykład sektor cukru, jeśli ma przetrwać, potrzebuje pieniędzy na inwestycje i na restrukturyzację. 

W poniedziałek nie przewiduje się jeszcze ostatecznych decyzji. Rozciągnięcie już uzgodnionych reform na nowe państwa członkowskie – jak ujął to Plewa - ma nastąpić już w październiku. Dyskusja o reformie rynków tytoniu i cukru potrwa zapewne do 2004 roku. 

Plewa zapewnił, że rząd broni przed organizmami zmodyfikowanymi genetycznie (GMOs) zarówno rolników, jak i konsumentów. Jeśli będzie bardzo duży napływ żywności zmodyfikowanej genetycznie, to ceny tej tradycyjnie produkowanej spadną. Więc można znaleźć tu wspólny interes – podkreślił.


POWIĄZANE

Okres letni jest odpowiedni dla rozpoczęcia upraw. Wiele warzyw możecie zasiać n...

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę