aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Posiedzenie Kierownictwa resortu: sprawa biopaliw

23 lipca 2007
Podczas piątkowego posiedzenia Kierownictwo resortu, któremu przewodniczył sekretarz stanu Maciej Jabłoński, przeanalizowało sytuację na nowotworzonym rynku biokomponentów, biopaliw i paliw ciekłych oraz surowców pochodzenia rolniczego wykorzystywanych do wytwarzania biokomponentów.

Oceniono stan obecnego rynku oraz zapoznano się z prognozami na przyszłość. Podkreślono, że głównymi beneficjentami budowanego od podstaw rynku będą: branża paliwowa oraz wytwórcy biokomponentów i biopaliw. Wzrośnie bezpieczeństwo paliwowe, nastąpi ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, a ponadto wystąpi impuls ożywiający gospodarkę. Na rozwoju tego rynku skorzysta również wielu rolników, zwłaszcza posiadających gospodarstwa rolne w rejonie wytwórni biokomponentów.

Kierownictwo uznało za niedobrą informację wynikającą z kwartalnego raportu Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, z której wynika, że z wielu powodów w 2007 roku nie nastąpi jeszcze przełom w budowie rynku biokomponentów i biopaliw. Z zadowoleniem przyjęto informację o określeniu, w drodze Rozporządzenia Rady Ministrów, Narodowych Celów Wskaźnikowych (NCW) na lata 2008 – 2013. Narodowy Cel Wskaźnikowy określa w procentach minimalny obowiązkowy udział biokomponentów w ogólnej ilości paliw i biopaliw ciekłych wprowadzanych w danym roku na rynek, a jego realizacja rozliczana jest wg. wartości opałowej. Ustalenie NCW pozwala między innymi przeprowadzić ocenę obecnego oraz prognozowanego zapotrzebowania na surowce pochodzenia rolniczego niezbędne do wytwarzania biokomponentów.

Oceny stanu obecnego oraz prognozy wskazują, że rynek biopaliw w najbliższych latach, przy utrzymaniu obecnej struktury surowców (około 80% udział zbóż) wykorzystywanych do produkcji spirytusu surowego) oraz przeciętnego zbioru zbóż udział ten w 2010 roku prognozowany jest na niespełna 4%, nie będzie w znaczący sposób wpływał na sytuację na rynku zbóż.
Inaczej sytuacja będzie kształtować się na rynku rzepaku, gdzie udział ten w 2010 roku prognozowany jest na poziomie około 45 % średnich zbiorów z lat 2004-2006, przy 50 % zapotrzebowaniu na cele spożywcze. Okresowo mogą wystąpić pewne problemy z zabezpieczeniem rzepaku do wytwarzania estrów, ponieważ podmioty wytwórcze jeszcze nie zbudowały (na wystarczającym poziomie) własnego zaplecza surowcowego opartego o umowy kontraktacji upraw energetycznych.

Rzepak z województw zachodnich i południowych od kilku lat sprzedawany jest do agrorafinerii niemieckich i czeskich, co łagodziło problemy na tym rynku, ale również pozwoliło wykształcić określone więzi gospodarcze. Oceniono, że posiadany potencjał surowcowy i wytwórczy zabezpiecza krajowe zapotrzebowanie na biokomponenty określone na poszczególne lata w drodze Rozporządzenia Rady Ministrów ustalającego poziomy Narodowego Celu Wskaźnikowego

Podkreślić należy, że Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wdrożył, wszystkie zależne od niego, instrumenty wsparcia rynku biokomponentów i surowców do ich wytwarzania, był również inicjatorem rozwiązań wykraczających poza jego statutowe obowiązki.
Projekt „Wieloletniego programu promocji biopaliw lub innych paliw odnawialnych na lata 2008 – 2014” przewiduje między innymi regulacje, które już zostały wdrożone przez resort, a należą do nich:
a) wsparcie dla upraw roślin energetycznych;
b) wsparcie dla inwestycji w ramach PROW na lata 2007 – 2013.
Kierownictwo resortu będzie zabiegać, aby Rada Ministrów przyjęła „Wieloletni program promocji biopaliw lub innych paliw odnawialnych na lata 2008 – 2014” w kształcie odpowiadającym z jednej strony możliwościom państwa, a z drugiej oczekiwaniom podmiotów zaangażowanych w budowę rynku biokomponentów i biopaliw.


POWIĄZANE

Wkrótce rozpocznie się sezon działkowy, a wraz z nim czas przygotowania do letni...

Hodowca bydła mlecznego musi zapewnić dla swojego stada odpowiednią bazę pokarmo...

Miedź i krzem to pierwiastki, które mają duże znaczenie w stymulowaniu odpornośc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę