Ptak_Waw_CTR_2024

Stonka kukurydziana atakuje!

11 lipca 2007
Komunikat Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w sprawie wystąpienia na terytorium Polski zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej (Diabrotica virgifera Le Conte)

Informuję, że w wyniku prowadzonych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa działań monitoringowych, w dniu 09.07.2007 r. stwierdzono pierwsze w tym roku osobniki dorosłe zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej. Owady zostały odłowione w woj. podkarpackim, w powiecie strzyżowskim, w miejscowości Strzyżów.
Zachodnią kukurydzianą stonkę korzeniową (Diabrotica virgifera Le Conte) zalicza się do najgroźniejszych szkodników kukurydzy na świecie. Przyczyną tego są znaczne straty jakie wywołuje w zasiewach tej rośliny, jak i trudności w zwalczaniu i ograniczaniu rozprzestrzeniania się. Niebezpieczeństwo dla upraw jakie stanowi szkodnik wynika z wielu czynników, wśród których najważniejszymi są: duża zdolność przystosowawcza owada do nowych warunków środowiska, odporność na niesprzyjające warunki klimatyczne, wysoka płodność i co się z tym łączy, szybkie tempo zwiększania się populacji. Szczególnie niebezpieczną cechą stonki kukurydzianej jest łatwość czynnego (przeloty dorosłych owadów) i biernego przemieszczania (środki transportu, obrót materiałem roślinnym) na znaczne odległości, przez co praktycznie nie jest możliwe określenie miejsc, w których może się pojawić.
W związku z bardzo wysokim stopniem zagrożenia dla upraw, jakie stanowi zachodnia kukurydziana stonka korzeniowa, szkodnik ten został uznany zarówno w Unii Europejskiej jak i w Polsce za organizm kwarantannowy, podlegający obowiązkowi zwalczania.
Z uwagi na status kwarantannowy, informacje o zaobserwowanym wystąpieniu lub podejrzeniu wystąpienia tego szkodnika, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 roku o ochronie roślin (Dz. U. z 20004 r. Nr 11, poz. 94, ze zm.), należy niezwłocznie przekazać do właściwego miejscowo Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Zasady zwalczania i ograniczania rozprzestrzeniania się szkodnika określone są w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 kwietnia 2007 r. w sprawie wprowadzania na części terytorium Rzeczpospolitej Polskiej nakazów i zakazów w związku ze szczególnym zagrożeniem roślin przez zachodnią kukurydzianą stonkę korzeniową (Dz. U. Nr 74 poz. 489) oraz w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 kwietnia 2007 r. w sprawie szczegółowych sposobów postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzeniania się zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej (Dz. U. Nr 74 poz. 490).
Szczegółowe informacje na temat szkodliwości, biologii i zwalczania zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej można uzyskać na stronie internetowej oraz w jednostkach Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa: www.piorin.gov.pl .


POWIĄZANE

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...

Rzepak ozimy w okresie jesiennym wymaga nawożenia dolistnego, które jest uzupełn...

Skończyły się żniwa kukurydzy kiszonkowej, rozpoczyna się zbiór odmian zbieranyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę