aaa_TSW_2023
CTR_2023

Ułatwienia skupujących zboże w ramach interwencji

29 czerwca 2005

Będą ułatwienia dla przedsiębiorców skupujących zboże w ramach interwencji. Agencja Rynku Rolnego przygotowuje zmiany polegające na zmniejszeniu zabezpieczenia za przechowywanie zbóż oraz na zwiększeniu liczby magazynów uczestniczących w interwencji - poinformował we wtorek podczas posiedzenia senackiej komisji rolnictwa prezes ARR Roman Wenerski.

"Zmieniamy umowę odnośnie zabezpieczeń, do tej pory żądaliśmy gotówki lub gwarancji bankowej na ilość przyjętego zboża razy 110 euro/t. Wychodząc z założenia, że zboże obecnie jest warte 90 euro/t, zmniejszamy te zabezpieczenia" - powiedział Wenerski.

Prezes zaznaczył, że w ramach tych 90 euro, 60 euro stanowić będzie gotówka lub gwarancja bankowa, a na pozostałe 30 euro wystarczającym zabezpieczeniem będzie weksel. Dodał, że do skupu interwencyjnego zostaną ponadto dopuszczone magazyny dzierżawione, co poszerzy grupę magazynów uczestniczących w skupie.

"Wystąpiłem do ministra finansów o wyrażenie zgody na utrzymanie stawek na przyjęcie, przechowywanie i wydanie zboża na tym samym poziomie, jak w 2004 roku" - powiedział prezes. Dodał, że stawki te przewyższają refundacje z Unii i dopłaca do nich polski budżet. Prezes podkreślił, że zostały skrócone procedury - o blisko dwa
tygodnie - od złożenia oferty do otrzymania pieniędzy, co było możliwe dzięki skróceniu procesu badania zboża.

Wenerski zauważył, że w sezonie 2004/2005 ARR skupiła rekordową ilość zbóż - około 1,1 ton.

Odpowiadając na zarzuty, że wielu rolników nie zdołało skorzystać z możliwości sprzedaży ziarna w ramach interwencji z powodu wymogu posiadania partii co najmniej 80 ton ziarna, prezes wyjaśnił, że zgodnie z unijnym rozporządzeniem, jest to najmniejsza ilość ziarna możliwa do sprzedaży interwencyjnej. Tego Agencja nie może zmienić.

Jak poinformował wiceprezes ARR Stanisław Stańko, w tym roku należy oczekiwać dobrych zbiorów w granicach 27 mln ton. Cena zbóż będzie się więc kształtowała pod wpływem większej podaży. Zdaniem senatora Andrzeja Anulewicza, w takiej sytuacji problemów nie rozwiąże Unia i skup interwencyjny, ale potrzebne są działania polskiego rządu. "Oczekujemy od resortu rolnictwa, by przedstawił awaryjny program na wypadek wysokich zbiorów. Obecnie magazyny zbóż są już zasypane ziarnem" - dodał.

Według wiceministra rolnictwa Andrzeja Kowalskiego, problem zbóż nie jest sprawą tego roku. Nadwyżka zbóż jest w całej Europie, a Polska jest trzecią potęga zbożową wśród krajów UE. Pozbycie się zapasów jest możliwe jedynie poprzez eksport poza Unię. Ta nadprodukcja zbóż może doprowadzić do obniżenia w przyszłości przez Unię ceny interwencyjnej.


POWIĄZANE

Od nowych technologii po zatrudnienie pracownika. Kongres TSW poruszy palące tem...

Okres jesienno-zimowy to tradycyjnie czas analiz, podsumowań oraz podejmowania d...

Jakie sposoby produkcji owoców są najbardziej popularne w Polsce? Jakie są różni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę