aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Uprawa cebuli zimowej

20 sierpnia 2004

Uprawa cebuli z siewu ozimego, jako wysoce dochodowa, stała się w ostatnich latach popularna w Polsce. W ostatnim sezonie, ze względu na bardzo suche i upalne lato, powierzchnia zasiewów zmniejszyła się. Warto jednak powrócić do uprawy tej cebuli. Na rynku niemieckim ponad 90% cebuli zimującej sprzedawane jest po wytworzeniu suchej łuski. Pozwala to na dostarczenie towaru na rynek w okresie, gdy cebula z przechowalni ma niską jakość (lipiec). W Polsce prawie całość produkcji cebuli zimującej jest sprzedawana w pęczkach lub po obraniu. Chłonność rynku niemieckiego i zapotrzebowanie na cebulę w łusce w lipcu stanowi dla polskich producentów szansę eksportu na rynek europejski, na którym można uzyskać wysoką cenę.

Przedstawione w artykule zalecenia uprawowe zostały opracowane na podstawie wieloletnich doświadczeń prowadzonych z odmianą Wolf F1 (firmy Nickerson-Zwaan) w rejonie Krakowa. Zwrócono uwagę na główne czynniki decydujące o powodzeniu uprawy. Należy je traktować jako zalecenia ogólne, które powinny zostać poddane modyfikacjom wynikającym z doświadczenia producenta oraz lokalnych warunków glebowych i klimatycznych.

Oprócz odmiany Wolf F1, Nickerson-Zwaan oferuje w tym roku nowość na rynku europejskim: NiZ 37-35 F1. Jest ona nieznacznie późniejsza od odmiany Wolf F1. Charakteryzuje się bardzo silnym wzrostem i większą wytrzymałością na mróz, potwierdzoną w doświadczeniach w Polsce. Późniejszy zbiór tej odmiany pozwala na wydłużenie okresu sprzedaży cebuli ze szczypiorem. Ze względu na bardzo silny wzrost zaleca się nieco późniejszy siew tej odmiany, tj. między 20 a 25 sierpnia.

Wybór gleby i stanowiska do uprawy
Cebula ma słaby system korzeniowy; zasadnicza część korzeni rozrasta się w 20-centymetrowej wierzchniej warstwie gleby. Z tego względu, chociaż odmiana Wolf F1 może być uprawiana na wielu typach gleb. Preferowana jest gleba strukturalna, o dużej pojemności wodnej, przepuszczalna i niezaskorupiająca się. Odczyn gleb organicznych powinien wynosić pH 5,5-6,5, natomiast mineralnych powyżej 6. W przypadku konieczności korekty odczynu trzeba pamiętać, że cebula jest wrażliwa na bezpośrednie wapnowanie. W związku z tym zabieg powinien być wykonany rok przed siewem.
Najlepszymi przedplonami są warzywa strączkowe (fasola, np. odmiana Goldfish), dyniowate oraz zboża (z wyjątkiem owsa). Ze względu na nasilone występowanie chorób, szkodników i chwastów nie należy uprawiać cebuli na tym samym stanowisku częściej niż co 3-4 lata.

Nawożenie
Na podstawie analizy gleby zawartość składników pokarmowych należy doprowadzić do poziomu (mg/l gleby): N - 80-120, P - 70-90, K - 180-250, Mg - 60-80, Ca - 500-2000.

Z makroelementów szczególnie ważne jest dobre zaopatrzenie gleby w siarkę, wpływającą m.in. na smak cebuli. Pod przedplon polecane jest stosowanie obornika w dawce do 35 t/ha, zwłaszcza na glebach III i IV klasy. Nawożenie obornikiem przeprowadza się z jednorocznym wyprzedzeniem. Można stosować również nawozy zielone, przyorując je co najmniej miesiąc przed planowanym siewem. W przypadku nawozów zielonych innych niż motylkowate polecane jest nawożenie mineralne, szczególnie azotem (najlepiej w formie saletry amonowej), w celu mineralizacji masy organicznej przyorywanych roślin.

Należy unikać nawozów chlorkowych! Jeśli muszą być zastosowane, to najlepiej pod przedplon, a korektę zawartości składników pokarmowych do poziomu wynikającego z analizy gleby powinno się wykonać już za pomocą form bezchlorkowych. Można używać nawozów zarówno jednoskładnikowych, jak i odpowiednio dobranych nawozów wieloskładnikowych. Powinny to być nawozy wysokoskoncentrowane, znanego producenta, nie zawierające metali ciężkich. Z nawozów azotowych należy wybierać nawozy o szybkim działaniu. Bezpośrednio przed siewem nie wolno stosować mocznika, który przedłuża wegetację roślin, przez co są one narażone na przemarznięcie zimą.

Z nawozów pojedynczych godne polecenia są mieszanki nawozów:
- superfosfat potrójny + siarczan potasu + saletrzak + mikroelementy;
- fosforan amonu + siarczan potasu + saletrzak+ mikroelementy.

Uprawa gleby i termin siewu
Celem uprawek przedsiewnych jest staranne przygotowanie gleby do siewu, a więc jej wyrównanie, umożliwienie podsiąkania wody, stabilizacja struktury i zniszczenie wschodzących chwastów. Zalecane jest ograniczenie uprawek przesuszających glebę. Orkę przed siewem cebuli ozimej najkorzystniej jest wykonać co najmniej 3 tygodnie wcześniej, aby gleba osiadła i osiągnęła odpowiedni stopień podsiąkania.

Nasiona cebuli odmiany Wolf F1 i NiZ 37-35 F1 są zaprawione przeciw chorobom grzybowym. W przypadku siewu ozimego zaprawianie przeciwko szkodnikom nie wydaje się konieczne. Należy jednak pamiętać o ochronie przed wciornastkami, zwłaszcza w okresie wschodów i początkowego wzrostu. Zalecana norma siewu wynosi od 3,5 jednostki/ha (cebuli przeznaczonej do sprzedaży zarówno po obraniu, jak i z suchą łuską) do 4,5 jednostki/ha (cebuli zbieranej ze szczypiorem).

Z wieloletniej praktyki uprawy tej odmiany wynika, że najbardziej odpowiedni jest siew między 10 a 20 sierpnia. O terminie decyduje przebieg pogody. Wskazany jest siew po deszczu. Nie należy wysiewać cebuli ozimej przed gwałtownymi opadami, gdyż zaskorupienie gleby ogranicza wschody. W przypadku spodziewanej po siewie suszy, szczególnie ważne jest staranne przygotowanie gleby i jej wałowanie, które poprawia podsiąkanie wody. Rośliny przed zimą powinny osiągnąć fazę 4 liści właściwych i grubość cienkiego papierosa. W razie powolnego wzrostu nie należy go przyspieszać poprzez nadmierne stosowanie azotu (zarówno doglebowo, jak i dolistnie).

Stanowisko powinno być wolne od chwastów trwałych oraz w miarę możliwości bez nasion chwastów jedno- i dwuletnich.

Ochrona przed chwastami
Herbicydy można stosować w różny sposób.
I wariant
- Stomp 330 EC po siewie (3-4 l/ha), najlepiej na wilgotną glebę,
- Goal 240 EC koniecznie w dawkach dzielonych! (w stadium 3-4 liści),
- oprysk przeciwko chwastom jednoliściennym: Fusilade, Targa, Agil i inne.
II wariant
- Ramrod Flo 480 EC (4-5 l) + Stomp (2-3 l/ha) po siewie,
- Goal 240 EC w dawkach dzielonych! (w stadium 3-4 liści),
- oprysk przeciwko chwastom jednoliściennym, jak wyżej.
Przed wschodami możliwe jest zastosowanie herbicydu Roundup 360 SL.

Co wpływa na zimowanie cebuli?
Bardzo duży wpływ na zimowanie cebuli ozimej ma jej kondycja i zdrowotność. Jesienią należy zapewnić staranną ochronę przeciwko mączniakowi rzekomemu cebuli i wciornastkowi. Zabiegi te należy wykonywać zgodnie z programem ochrony.

Przetrwanie roślin na plantacji cebuli ozimej jest uwarunkowane nie tylko genetycznie, ale wynika również z czynników klimatycznych:
- gwałtownych wahań temperatury w okresie zimowym,
- współczynnika chłodzenia wiatru (realna temperatura przy silnym, suchym wietrze jest dużo niższa niż wskazywana przez termometry),
- zmiennej wilgotności powietrza,
- grubości okrywy śnieżnej.
Ryzyko produkcji cebuli ozimej przy znaczących nakładach na założenie plantacji jest dość duże, jednak wysoki zysk w przypadku powodzenia powoduje, że producenci podejmują to ryzyko z pełną świadomością.


POWIĄZANE

W dniu wczoraajszym, tj.  26 marca 2024 roku opublikowaliśmy w portalu ppr.pl ma...

Rosstat publikuje drugi raport statystyczny upraw w 2023 r. Produkcja pszenicy w...

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę