Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Warzywnicy łączcie się

25 maja 2004

Polscy ogrodnicy mogą dużo zyskać tylko wówczas, gdy będą produkować zgodnie z nowymi normami unijnymi.

- Jeśli producenci warzyw i owoców dalej będą produkować indywidualnie i według starych technologii, bazując na mało wydajnych odmianach, niezgodnych z wymaganiami rynku to nic nie zyskają - mówi Stanisław Bawoł, specjalista w Wojewódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. - Na pewno będzie łatwiej produkować i sprzedawać za pośrednictwem grupy producenckiej, w której dotychczasowy sąsiad przestaje być konkurencją, a staje się partnerem i sojusznikiem. Zwłaszcza że rynek oczekuje dużych jednorodnych partii towaru, których bez wsparcia i wspólnego działania członków grupy producenckiej nie można zorganizować.

Producenci warzyw i owoców muszą się zastosować do tych samych wymagań jakościowych co ich zachodni sąsiedzi. Niestety, bardzo dużo towaru wprowadzanego do obrotu w Polsce nie spełnia nawet wymagań minimalnych.

- Wiele do życzenia pozostawia choćby sposób pakowania owoców i warzyw w Polsce - często drewniane, połamane, skrzynki wyłożone gazetą (niedopuszczalne ze względu na toksyczność farb drukarskich), a także sposób prezentacji produktów - towar nieposortowany oraz brak wytłaczanek powoduje już na starcie eliminacje z rynku. Pilnie potrzebny jest program wymiany skrzynek. Skrzynki plastikowe, choć są droższe, są jednak bardzo ekonomiczne ze względu na możliwość wielokrotnego użycia - wymienia Bawoł.

Euro dla dostosowanych
Na grupy producenckie czekają dotacje. Wynegocjowano, że w ciągu pierwszych trzech lat członkostwa minimalne kryteria uznania grupy producenckiej będą wynosiły 5 członków oraz wytworzenie przez nich i sprzedanie produktów o wartości co najmniej 100 tysięcy euro rocznie.

W pierwszym roku działalności grupa producencka może otrzymać, w zależności od wysokości obrotu, od 2,5 do 5 procent od wartości produkcji, nawet do 100 tysięcy euro bezzwrotnej pożyczki. W następnych latach wartość pomocy zmniejsza się, i po pięciu latach działalności, ogrodnicy otrzymują do 50 tysięcy euro.

- Jednak żeby pieniądze otrzymać, producenci muszą spełnić szereg wymagań łącznie z uzyskaniem unijnych certyfikatów, co łączy się z inwestycjami - przypomina Bawoł. - Jesteśmy czołowym producentem warzyw i owoców w Europie. Cieszą się uznaniem za ich smak i naturalność. Nie możemy więc stracić szansy jaką daje nam Unia. Na szczęście otrzymaliśmy trzyletni okres przejściowy na utworzenie grup producenckich. Myślę, że polscy rolnicy sobie poradzą i nie zaprzepaszczą pieniędzy jakie na nich czekają.


POWIĄZANE

12. kwietnia, minister rolnictwa wydał zezwolenie na stosowanie środka ochrony r...

Od 17 maja do 27 czerwca 2021 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnict...

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zaprasza na Krajowe D...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę