aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Nawożenie startowe zbóż. Nawożenie donasienne

28 lipca 2012
Zaprawianie wraz z nawożeniem dosiewnym jest pierwszym zabiegiem chemicznym w agrotechnice zbóż. Od początku wegetacji zboża narażone są na porażenie chorobami grzybowymi, co może być przyczyną drastycznego spadku plonu i obniżenia jego jakości.
Zaprawianie nasion zbóż jest najtańszym sposobem zabezpieczania plonu. Zabieg ten pozwala zmniejszyć zagrożenie ze strony patogenów grzybowych występujących na powierzchni i wewnątrz ziarniaka oraz występujących w glebie. Warto połączyć zaprawę z nawozami donasiennymi. W ten sposób nie tylko ochronimy plantację przed chorobami, ale także zagwarantujemy optymalne warunki wzrostu kiełków i siewek, co zapewni roślinom komfortowy start i dobre przygotowanie do zimy.
Nawożenie donasienne jest szczególnie istotne w przypadku niskiej zawartości składników odżywczych w glebie, a także ich niewłaściwych proporcji. W takich warunkach upośledzony jest początkowy rozwój i wzrost roślin. Nawożenie donasienne stymuluje rozwój systemu korzeniowego, a także dostarcza siewkom niezbędne do prawidłowego rozwoju substancje odżywcze – gwarantuje zbilansowane odżywianie już we wczesnych stadiach rozwojowych. Zastosowanie specyficznych substancji odżywczych  może znacznie zwiększyć skuteczność zaprawiania, a tym samym wydobyć maksymalny potencjał z zakupionych nasion: zwiększyć odsetek kiełkujących roślin, poprawić ukorzenienie, zwiększyć początkową żywotność roślin oraz ich odporność na stresy, w tym także zapewnić optymalne przygotowanie do zimy, w przypadku zbóż ozimych. W opinii wielu naukowców i producentów zbóż ten sposób startowego żywienia roślin, już wkrótce stanie się wymaganym zabiegiem agrotechnicznym.
Powszechnie uznaje się wagę utrzymywania odpowiedniego poziomu nawożenia azotem, fosforem czy potasem. Jednakże niezwykle istotne w uprawie roślin są także mikroelementy: żelazo, bor, mangan, cynk czy molibden. Odgrywają one ważną rolę w systemach enzymatycznych wielu procesów metabolicznych zachodzących w organizmie rośliny. Na przykład mangan, jest niezbędnym dla życia roślin mikroelementem pokarmowym. Pierwiastek ten jest regulatorem i stymulatorem wzrostu, aktywatorem wielu procesów enzymatycznych. Bierze udział w procesach przyswajania azotu i syntezy białek, syntezy witaminy C, oddychania i fotosyntezy. Jego niedobór powoduje spadek ogólnej kondycji uprawy, zaburza prawidłowy wzrost i rozwój roślin, prowadzi do występowania wielu chorób. Mangan bierze udział w zapewnianiu trwałości chlorofilu, a jego niedobór powoduje rozpad chlorofilu pod wpływem silnego światła. Pierwiastek ten jest uważany za najważniejszy katalizator w cyklu Krebsa. Przy jego niedostatku ilość przyswajalnego dwutlenku węgla jest obniżona, co zmniejsza intensywność fotosyntezy. Odpowiednie zaopatrzenie roślin w mangan jest zatem konieczne do prawidłowego rozwoju roślin i wydania wysokich plonów. Do najbardziej charakterystycznych objawów niedostatku tego pierwiastka w uprawie zbóż należą zmiany w zabarwieniu liści – na liściach, zwłaszcza młodych, powstaje tzw. cętkowana chloroza. Często pojawia się łamliwość liści, a u owsa sucha plamistość liści. Z czasem całe liście żółkną i zasychają.
Bardzo skuteczną metodą przeciwdziałania skutkom niedoboru manganu jest stosowanie nawozów donasiennych np. Teprosynu Mn. Mangan zawarty w tym preparacie dostępny jest od momentu wysiania nasion, co jest o tyle ważne, że we wczesnym okresie wzrostu roślin pierwiastek ten silnie oddziałuje na rozwój systemu korzeniowego. Środek doskonale nadaje się do nanoszenia na nasiona w połączeniu z zaprawami nasiennymi we wszelkiego typu zaprawiarkach. Nie zakłóca pracy siewników i nie ogranicza siły kiełkowania.
Nawozem donasiennym o podobnej roli i właściwościach, ale zawierającym w swoim składzie o wiele więcej niezbędnych składników mineralnych, jest Teprosyn Cereale. Nie tylko stymuluje on rozwój korzeni bocznych, gwarantując roślinie lepszy dostęp do wody i lepsze ukorzenienie, ale również zapewnia dostęp do składników pokarmowych, dzięki czemu siewki nie muszą walczyć z niedoborami mikroelementów w glebie. Formulacja nawozu została przygotowana specjalnie pod specyficzne wymagania zbóż i zapewnia im pełen zestaw ochronny i odżywczy.
Oprócz manganu nawóz zawiera cynk, który odgrywa zasadniczą rolę w przemianie materii, bierze również czynny udział w różnych procesach enzymatycznych np. w syntezie białek.  Nawożenie cynkiem umożliwia uzyskanie porównywalnych, a niekiedy nawet większych plonów przy niższym poziomie nawożenia azotem. Tym samym przyczynia się do zmniejszenia kosztów produkcji.
Kolejnym ważnym mikroelementem zawartym w Teprosynie Cereale jest miedź, która korzystnie wpływa na rozwój i budowę tkanek, bierze udział w przemianach azotowych i syntezie białek.
Zboża są szczególnie wrażliwe na niedobór tych trzech mikroelementów, a zastosowanie  specjalistycznego nawozu dostarczy młodym roślinom niezbędne substancje odżywcze i zagwarantuje optymalny start.
Stosowanie nawozów donasiennych jest ekonomicznym sposobem zasilania roślin. Nawozy tego typu stosuje się przy okazji zaprawiania nasion, co pozwala na wyeliminowanie kosztownego i czasochłonnego wjazdu agregatu ciągnika z opryskiwaczem w pole. Korzystanie z nawozów donasiennych uniezależnia rolnika również od wpływu zmiennej, jesiennej pogody, która często uniemożliwia wykonanie zabiegu mikroelementowego.

POWIĄZANE

WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE 26.07.2023 Pszenica ozima Chevignon 12,747 t/ha Gospodar...

USDA opublikowała miesięczny raport, który zawiera dane dotyczące amerykańskiego...

Zabieg T2 to obowiązkowy element programu ochrony fungicydowej zbóż. Najlepiej, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę