aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Departament Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii informuje

18 stycznia 2008
W odpowiedzi na pismo Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 27 grudnia 2007 r.  w sprawie poparcia stanowiska Zarządu Podkarpackiej Izby Rolniczej dotyczącego elektronicznego znakowania owiec i kóz, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Departament Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii uprzejmie informuje, że sposób oznakowania owiec i kóz określają przepisy ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. Nr 91, poz. 872, z późn. zm.).
Ustawa ta wdraża w tym zakresie przepisy rozporządzenia Rady (WE) nr 21/2004 z dnia 17 grudnia 2003 r. ustanawiającego system identyfikacji i rejestracji owiec i kóz oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1782/2003 i dyrektywy 92/102/EWG i 64/432/EWG (Dz. Urz. UE L 5 z 09.01.2004, str. 8; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne rozdz. 3, t. 42, str. 56). Zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady (WE) nr 21/2004 od dnia 1 stycznia 2008 r. wszystkie Państwa Członkowskie Unii Europejskiej miały wdrożyć system elektronicznej identyfikacji owiec i kóz.
Jednocześnie przepisy tego rozporządzenia wprowadziły derogację umożliwiającą stosowanie elektronicznej identyfikacji jedynie w przypadku owiec i kóz przeznaczonych do handlu w państwach, w których ogólna populacja owiec i kóz nie przekracza 600 000 sztuk, w tym 160 000 sztuk kóz. Polska skorzystała z tej derogacji mając na uwadze, że obecnie łączna populacja owiec i kóz jest szacowana na ok. 462 000 szt, z czego ok. 130 000 szt. stanowią kozy. Szacuje się, że przy wykorzystaniu derogacji zawartej w rozporządzeniu nr 21/2004, obowiązek elektronicznej identyfikacji owiec i kóz dotyczyłby ok. 100 000 szt. zwierząt przeznaczonych do handlu rocznie. Jednakże w listopadzie 2007 r. Komisja Europejska ponownie rozważyła kwestię wprowadzenia elektronicznej identyfikacji owiec i kóz i ze względu na niedostateczne przygotowanie niektórych Państw Członkowskich do stosowania takiego systemu, postanowiono odłożyć w czasie przedmiotowy obowiązek.
W związku z tym, w trybie pilnym przygotowano i przyjęto rozporządzenie Rady (WE) nr 1560/2007 z dnia 17 grudnia 2007 r zmieniające rozporządzenie (WE) nr 21/2004 w odniesieniu do daty wprowadzenia elektronicznej identyfikacji owiec i kóz (Dz. Urz. UE L 340 z 22.12.2007 r., str. 25), odsuwając do dnia 31 grudnia 2009 r. obowiązek wprowadzenia systemu elektronicznej identyfikacji owiec i kóz. Rozporządzenie to weszło w życie w dniu opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, tj. w dniu 22 grudnia 2007 r.
W związku z powyższym oraz biorąc pod uwagę, że stosowanie tradycyjnych kolczyków do znakowania zwierząt gospodarskich jest rozwiązaniem tańszym od elektronicznej identyfikacji, do projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych (druk nr 83) zgłoszono i przyjęto w trakcie I czytania na posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 8 stycznia 2008 r. poprawkę dotyczącą dodania do tego projektu przepisu zawierającego  zmianę ustawy o systemie identyfikacji  i rejestracji zwierząt. Zaproponowany przepis umożliwi posiadaczom  owiec i kóz  znakowanie  zwierząt  przeznaczonych do  handlu w  sposób dotychczas stosowany, tj. za pomocą dwóch jednakowych kolczyków z numerem identyfikacyjnym zwierzęcia, do dnia 30 grudnia 2009 r., nie wykluczając przy tym możliwości stosowania elektronicznej identyfikacji tych zwierząt przez posiadaczy owiec i kóz chcących  stosować tę metodę znakowania  zwierząt. Przepis ten jest  zgodny z przepisami rozporządzenia nr 1560/2007.
Jednocześnie Departament uprzejmie informuje, że nie ma potrzeby opóźniania wejścia w życie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 listopada 2007 r. w sprawie sposobu oznakowania bydła, owiec i kóz oraz świń, określenia wzorów znaków identyfikacyjnych oraz wymagań i warunków technicznych kolczyków dla zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 220, poz. 1635), o co wnioskowała w cytowanym na wstępie stanowisku Podkarpacka Izba Rolnicza, ponieważ przepis ten określa jedynie parametry i warunki techniczne, jakie powinny spełniać znaki identyfikacyjne stosowane do identyfikacji bydła, owiec, kóz i świń. Rozporządzenie to określa również warunki, jakie powinny spełniać kolczyki dla owiec i kóz zawierające elektroniczne identyfikatory, które będą musiały zostać spełnione przez producentów tych kolczyków niezależnie od ostatecznej daty wprowadzenia obowiązku stosowania elektronicznej identyfikacji małych przeżuwaczy.

 


POWIĄZANE

Dobrze utrzymana, produktywna krowa powinna cielić się co roku. Oznacza to, że z...

- Zrównoważona produkcja, m.in. mleka i wołowiny, do której dąży Europa, musi uw...

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowany został projekt rozporządzenia...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę