aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ferma zagraża środowisku

27 marca 2003

Naukowcy z Akademii Rolniczej w Poznaniu wykonali ekspertyzę fermy w Więckowicach. Wynika z niej, że obiekt ma negatywny wpływ na środowisko.

Właścicielem fermy jest Animex.W preszłości do działalności fermy w Więckowicach zastrzeżenia miały już liczne urzędy. Przykładowo Powiatowy Inspektorat Sanitarny stwierdził wiele uchybień, wśród nich natomiast nieprawidłowe składowanie obornika i nadmierną obsadę zwierząt. Z kolei Inspektor Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami był oburzony warunkami w jakich hodowane były zwierzęta. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dopatrzył się uchybień konstrukcyjnych. Mimo tak licznych udokumentowanych nieprawidłowości działalność fermy nie została wstrzymana. Animex za każdym razem odwoływał się od decyzji urzędów.

Tymczasem obecna ekspertyza jednoznacznie wskazuje na zagrożenia dla środowiska płynące z fermy w Więckowicach. Hoduje ona 36.000 warchlaków rocznie. W 2002 roku pozostawiły one po sobie 25.000 ton odchodów. Gospodarka obornikiem jest tu jednak sprzeczna z Kodeksem dobrej praktyki rolniczej, o czym świadczą protesty społeczne i interwencje organów administracyjnych.

Z pryzm obornika, odkładanych przez Animex może rocznie odciekać 2400 ton wody gnojowej, która zagrozić może czystości wód Jeziora Niepruszewskiego. Emisja metanu, amoniaku i podtlenku azotu z fermy jest olbrzymia (sam metan to 132 tony rocznie). Tak duże ich wydzielanie (z tej i innych licznych ferm) może wpłynąć na problemy z wywiązaniem się przez Polskę ze zobowiązań Konwencji Klimatycznej ONZ. Gazy te bowiem przyczyniają się do globalnego efektu cieplarnianego. Poza tym z ferm wydostawać się może 136 innych, toksycznych substancji. Fetor, który powodował omdlenia dzieci w szkole w Więckowicach, był wywołany emisją siarkowodoru. Eksperci uważają, że przy przepustowości fermy, wynoszącej 36.000 warchlaków rocznie, biorąc pod uwagę zasięg przenoszenia się chorobotwórczych drobnoustrojów, odległość budynków gospodarczych od zabudowań mieszkalnych powinna wynosić minimum trzy kilometry.


POWIĄZANE

Dobrze utrzymana, produktywna krowa powinna cielić się co roku. Oznacza to, że z...

- Zrównoważona produkcja, m.in. mleka i wołowiny, do której dąży Europa, musi uw...

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowany został projekt rozporządzenia...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę