aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ogiery w spółce strategicznej

14 lipca 2003

Mogę już poinformować, że od lipca Stado Ogierów w Klikowej zostało przekazane przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa w dzierżawę strategicznej spółce w Białce k. Krasnegostawu w Lubelskiem. Podjęto decyzję, że mogą istnieć jedynie spółki strategiczne i w tej sytuacji ratunkiem dla Klikowej było przyłączenie naszego Stada Ogierów do jednej z nich. Gdyby tak się nie stało, zostalibyśmy niechybnie wystawieni na sprzedaż przez ministra skarbu – wyjaśnia Andrzej Goraus, dyrektor Stada Ogierów Skarbu Państwa w Tarnowie-Klikowej.

Kilka lat trwało wyczekiwanie na ostateczne decyzje o przyszłości tarnowskiego SO. Co pewien czas klikowskie stado podlegające Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa przeżywało poważne obawy o swój los. AWR SK wystąpiła nawet z sugestią pozostawienia na terenie kraju jednego wybranego stada; klikowskie nie miało w tym wypadku szans przetrwania. W międzyczasie pojawiały się propozycje jego likwidacji, przekształcenia, prywatyzacji itp.

Do czerwca 2003 r. funkcjonowało jeszcze 10 końskich gospodarstw współfinansowanych przez budżet państwa. W tym cztery spółki strategiczne: w Sierakowie, Łącku, Bogusławicach i Białce. To one właśnie przejmują od lipca (na początek w formie dzierżawy) pozostałych sześć Stad Ogierów:  w Klikowej, Książu, Gnieźnie, Kętrzynie, Starogardzie Gdańskim i Białym Borze. Tak wzmocnione spółki strategiczne będą mogły istnieć samodzielnie na rynku końskich usług, uważają pomysłodawcy takiego rozwiązania. 

Jednym z poważniejszych argumentów za utrzymaniem klikowskiego stada była i jest duża ilość koni roboczych używanych do prac polowych przez mieszkańców południowej Polski. 

Dla rozdrobnionych gospodarstw w południowych województwach istnienie tarnowskiego Stada Ogierów oznacza łatwiejszy i tańszy dostęp do usług. Za wypożyczenie ogiera do reprodukcji rolnik płaci kilkakrotnie mniej niż na wolnym rynku. Świadczymy usługi dla hodowców koni na obszarze trzech województw: małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Żadne inne stado w Polsce nie obsługuje tak rozległego obszaru – zwracał wielokrotnie uwagę dyr. Goraus. 

Klikowskie gospodarstwo (zatrudniające 24 ludzi i utrzymujące 129 koni) staje się częścią spółki w Białce, z przedwojennymi jeszcze tradycjami. Dzisiaj w jej skład wchodzą: stadnina, stado ogierów i hodowla koni arabskich. Ten niemały majątek powiększy się teraz o Stado Ogierów Skarbu Państwa z Klikowej, przejmowane na zasadzie dzierżawy. W bliskiej przyszłości wejdziemy do spółki Białka w formie aportu. Mam w każdym razie nadzieję, że obecna decyzja Agencji Własności Rolnej nie oznacza rozwiązania tymczasowego, niegwarantującego bezpieczeństwa – mówi A. Goraus. 

W Klikowej o najbliższej przyszłości rozmawia się z ostrożnym optymizmem. Jest wiele pytań, wiele niewiadomych związanych z nowym kształtem własności, z nieuniknioną reorganizacją, metodami administrowania, wyzwaniami, jakie stawia członkostwo w Unii Europejskiej.


POWIĄZANE

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowany został projekt rozporządzenia...

Dobrostan zwierząt to wspólna sprawa. Wszyscy mamy wpływ na to, jak żyją zwierzę...

W 2023 r. pogłowie bydła i produkcja wołowiny na Ukrainie utrzymywały się w tren...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę