EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Problem ze zwłokami

9 września 2003

Za utylizację każdej martwej sztuki bydła rolnik musi zapłacić około 150 zł. Za niezgłoszenie faktu grozi dziesięciokrotnie wyższa kara grzywny. – W pierwszym półroczu tego roku rolnicy naszego województwa zgłosili upadek 643 sztuk bydła. Inspekcja Weterynaryjna pobrała próby do badań laboratoryjnych w kierunku BSE. U jednej sztuki stwierdzono chorobę szalonych krów – mówi Jerzy Tułodziecki, wojewódzki inspektor ds. środków żywienia zwierząt w Olsztynie.

Bezwzględny obowiązek
Rolnik musi bezwzględnie zgłosić fakt, że w jego gospodarstwie znajduje się martwe zwierzę do podmiotu zajmującego się odbieraniem padłych zwierząt. Ci zaś w ciągu 24 godzin mają obowiązek odebrać padlinę od rolnika. Od kwietnia 2001 roku Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadził obowiązek prawny utylizacji martwych przeżuwaczy. Utylizacja ich polega na rozdrobnieniu tkanek i przerobieniu ich na mączkę mięsno- kostną oraz tłuszcz. Te zaś są spalane w specjalnych piecach w temperaturze powyżej 850 stopni. Cały proces odbywa się w zatwierdzonych zakładach i jest kontrolowany przez Inspekcję Weterynaryjną. Mączka mięsno- kostna wprowadzana jest do obiegu tylko i wyłącznie z resztek pochodzących z rzeźni.
 
Ze względu na BSE
Takie skomplikowane procedury są niezbędne, odkąd wykryto chorobę szalonych krów. Stąd też wysokie kary, w przypadku kiedy rolnik zatai śmierć swojego zwierzęcia i na własną rękę pozbędzie się ciała – ostrzega Tułodziecki. – To samo dotyczy innych zwierząt gospodarskich oprócz pojedyncze zwłoki poniżej czwartego tygodnia życia prosiąt, królików, owiec i kóz, oraz psów i kotów.
 
Aby zmniejszyć obciążenie finansowe ponoszone przez rolników, ze skarbu państwa zostały wprowadzone dopłaty. Obecnie rolnik za utylizację jednej martwej sztuki bydła płaci około 150 zł. Koszty utylizacji innych zwierząt ponosi w całości ich właściciel, który płaci około złotówki za kilogram zwłok zwierzęcia.
 
Wykaz uprawnionych do zbierania zwłok zwierzęcych przedsiębiorców można uzyskać w każdym Powiatowym Inspektoracie Weterynarii. 
 
Budowa, utrzymanie i eksploatacja instalacji i urządzeń do zbierania, transportu i unieszkodliwiania zwłok zwierzęcych należy do zadań własnych gmin. Do nich należy także zapewnienie zbierania, transportu i utylizacji zwłok bezdomnych zwierząt.


POWIĄZANE

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych żwrócił się do resortu rolnictwa o stworzeni...

Czasy, w których rolnik spontanicznie dobierał kierunek upraw i zasiadał do wios...

ZZR KORONA apeluje o jak najszybsze wznowienie rozporządzenia do  programów dla ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę