aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

PZPBM apeluje do europarlamentarzystów

8 października 2007
Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego jest zaniepokojone  wzrastającym importem do Unii Europejskiej wołowiny z Brazylii.
-Raport z wizyty w Brazylii ekspertów ze Szkocji, Irlandii wskazujący na liczne uchybienia w kontroli jakości wołowiny w Brazylii, umacnia nas w przekonaniu o potrzebie przeprowadzenia w UE poważnej dyskusji na ten temat – podkreślają działacze Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.
 Zdaniem PZPBM priorytetem Unii Europejskiej winno być dążenie do samowystarczalnościżywnościowej i wspieranie produkcji żywności wysokiej jakości na obszarze UE. Takiej postawy oczekują również nowo przyjęte kraje członkowskie UE, w tym Polska, która jest w stanie zaoferować na rynki europejskie duże ilości wołowiny wysokiej jakości produkowanej w warunkach zgodnych z oczekiwaniami konsumentów, gwarantujących zachowanie
warunków dobrostanu zwierząt i bezpieczeństwa żywności.
 - Jako organizacja branżowa producentów bydła mięsnego obserwujemy zmniejszanie się pogłowia bydła, głównie w wyniku narzuconych kwot mlecznych. Występujemy z apelem bezpośrednio do naszych Eurodeputowanych i poprzez nich do Komisji Europejskiej o podjęcie kroków w kierunku ograniczenia importu wołowiny z krajów trzecich i rozwój jej produkcji w krajach członkowskich. Niemniej bardzo ważnym w znaczeniu dla rozwoju produkcji żywca wołowego- wołowiny mają uwarunkowania walki z chorobą niebieskiego języka. Już dziś ta choroba dotyka naszych producentów w trakcie przemieszczania bydła wewnątrz Unii Europejskiej, ryzyko pojawienia się tej choroby na terenie Polski rośnie. Należy naszym zdaniem wesprzeć finansowo służby weterynaryjne do walki z jej skutkami – mówi Jerzy Wierzbicki, prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

 

POWIĄZANE

Jak podaje resort rolnictwa dziś mija termin na określenie w systemie IRZ przezn...

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...

Aleksander Dargiewicz, Prezes KRAJOWEGO ZWIĄZKU PRACODAWCÓW – PRODUCENTÓW TRZODY...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę