aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rolnicy będą mogli prowadzić ubój zwierząt na własny użytek

15 stycznia 2007

Ubój zwierząt na własny użytek umożliwi rolnikom rządowy projekt noweli ustawy o produktach pochodzenia zwierzęcego oraz o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, którego pierwsze czytanie odbyło się w środę podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa.

Jak wyjaśnił PAP wiceminister rolnictwa Marek Chrapek, ubój na terenie gospodarstwa będzie dotyczył m.in. hodowanych na własny użytek cieląt do szóstego miesiąca życia, świń, owiec, kóz, drobiu oraz dzikich zwierząt hodowanych w warunkach fermowych. Dodał, że do tej pory rolnicy dokonywali uboju zwierząt na własne potrzeby pod nadzorem lekarza weterynarii. Obecny projekt znosi taki obowiązek.

Chrapek powiedział, że warunki produkcji mięsa na własny użytek będzie precyzowało rozporządzenie. Chodzi m.in. o wymagania zdrowotne, higieniczne oraz sanitarne.

Wiceminister poinformował, że projekt noweli doprecyzowuje kwestie związane z wymianą handlową produktami pochodzenia zwierzęcego pomiędzy Polską a krajami spoza Unii Europejskiej. Główny Lekarz Weterynarii będzie uzgadniał z tymi krajami wymagania weterynaryjne, które powinny być spełnione w ramach wymiany handlowej. Wiceminister wyjaśnił, że do tej pory w tych konsultacjach uczestniczył Główny Lekarz Weterynarii, ale nie regulował tej kwestii żaden zapis ustawowy.

Projekt nakłada również na rolników obowiązek zniszczenia kolczyka (numeru identyfikacji sztuki) w przypadku uboju zwierząt na terenie gospodarstwa, by zapobiec powtórnemu wykorzystaniu tego identyfikatora.

Posłowie Komisji na wniosek ministra rolnictwa zgłosili kilka poprawek, które głównie mają charakter redakcyjny. Jedna z istotnych poprawek wprowadza obowiązek plombowania (zabezpieczania) transportu, którym są przewożone produkty pochodzenia zwierzęcego z Polski do krajów spoza UE.

Jak wyjaśnił Chrapek, celem tej zmiany jest "wyeliminowanie możliwości zamiany, przeładunku lub doładowania produktów pochodzenia zwierzęcego nie objętych świadectwem zdrowia".

"Unijne prawodawstwo polega na zaufaniu producentowi. Po doświadczeniach z Federacją Rosyjską chcemy wprowadzić taki obowiązek zabezpieczania transportu w postaci plomb" - powiedział. Podkreślił, że zabezpieczenie transportu będzie leżało w gestii Inspekcji Weterynaryjnej oraz organów celnych.


POWIĄZANE

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowany został projekt rozporządzenia...

Dobrostan zwierząt to wspólna sprawa. Wszyscy mamy wpływ na to, jak żyją zwierzę...

W 2023 r. pogłowie bydła i produkcja wołowiny na Ukrainie utrzymywały się w tren...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę