Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Po leki na targi?

14 kwietnia 2003

Targi Ferma Świń i Drobiu w Poznaniu po raz drugi gościły lekarzy weterynarii oraz producentów leków dla zwierząt w ramach Salonu Weterynaryjnego SAL-WET. O ofercie Biowetu Puławy prezentowanej podczas Targów, rozmawialiśmy z terenowymi przedstawicielami firmy, lekarzami weterynarii – Włodzimierzem Fochtem i Markiem Kukiełką. 

W odczuciu Włodzimierza Fochta i Marka Kukiełki, przedstawicieli terenowych Biowetu Puławy, tegoroczne zainteresowanie Fermą Świń i Drobiu jest mniejsze niż w roku ubiegłym i prawdopodobnie wiąże się z sytuacją na rynkach trzody chlewnej i drobiarskim. Nie oznacza to, ze zmniejszyły się problemy z zachorowalnością zwierząt. Przeciwnie – przy masowym chowie możliwość wystąpienia epidemii, czy nawet pandemii jest bardzo duża i producenci zdają sobie sprawę z konieczności stosowania leków czy to profilaktycznie, czy też w celu wyleczenia choroby, która już wystąpiła. Jednakże po tę pomoc rolnicy zgłaszają się do swojego weterynarza. Na tegorocznych targach zainteresowanie ofertą jest znikome – powiedział Marek Kukiełka

Jakie nowe leki proponujecie panowie hodowcom w swojej targowej ofercie?

Naszymi najnowszymi preparatami, które prezentujemy na Targach są Immunovac i Aptovac. Obydwa są szczepionkami. Pierwsza z nich jest nową szczepionką do zwalczania salmonelloz u kur. Jest preparatem poliwalentnym, zawierającym także przeciwciała, przystosowanym do podawania per os. Zawiera inaktywowane bakterie Salmonella, w związku z czym jest bezpieczna i dobrze tolerowana przez ptaki. Podawanie tej szczepionki od pierwszych dni życia przyczynia się także do zmniejszenia, lub likwidacji nosicielstwa tej bakterii u kur. Ważne jest, że zmniejsza liczbę zakażeń i zatruć pokarmowych salmonellą u ludzi.  Jeśli chodzi o szczepionkę dla świń, jest ona preparatem zabezpieczającym trzodę chlewną przed dwoma czynnikami chorobotwórczymi – Actinobacillus pleuropneumoniae oraz Pasteurella multocida – odpowiedzialnymi za infekcje dróg oddechowych. Choroby układu oddechowego są jedną z głównych przyczyn strat ekonomicznych w hodowli trzody chlewnej, a od kilku lat obserwuje się zjawisko zakażania jednocześnie kilkoma organizmami chorobotwórczymi, czyli w tzw. etiologii wieloważnej. Szczepionka jest odpowiedzią na tą sytuację. Ma postać emulsji wodno-olejowej do stosowania domięśniowego.

Dziękuję za rozmowę.


POWIĄZANE

W imieniu wszystkich lekarzy weterynarii zwracamy się z apelem do Prezydenta RP ...

Główny Lekarz Weterynarii informuje o aktualnej sytuacji w zakresie występowania...

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach od 15 do 26 marca 2021 r. w czę...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę