Po leki na targi?

14 kwietnia 2003

Targi Ferma Świń i Drobiu w Poznaniu po raz drugi gościły lekarzy weterynarii oraz producentów leków dla zwierząt w ramach Salonu Weterynaryjnego SAL-WET. O ofercie Biowetu Puławy prezentowanej podczas Targów, rozmawialiśmy z terenowymi przedstawicielami firmy, lekarzami weterynarii – Włodzimierzem Fochtem i Markiem Kukiełką. 

W odczuciu Włodzimierza Fochta i Marka Kukiełki, przedstawicieli terenowych Biowetu Puławy, tegoroczne zainteresowanie Fermą Świń i Drobiu jest mniejsze niż w roku ubiegłym i prawdopodobnie wiąże się z sytuacją na rynkach trzody chlewnej i drobiarskim. Nie oznacza to, ze zmniejszyły się problemy z zachorowalnością zwierząt. Przeciwnie – przy masowym chowie możliwość wystąpienia epidemii, czy nawet pandemii jest bardzo duża i producenci zdają sobie sprawę z konieczności stosowania leków czy to profilaktycznie, czy też w celu wyleczenia choroby, która już wystąpiła. Jednakże po tę pomoc rolnicy zgłaszają się do swojego weterynarza. Na tegorocznych targach zainteresowanie ofertą jest znikome – powiedział Marek Kukiełka

Jakie nowe leki proponujecie panowie hodowcom w swojej targowej ofercie?

Naszymi najnowszymi preparatami, które prezentujemy na Targach są Immunovac i Aptovac. Obydwa są szczepionkami. Pierwsza z nich jest nową szczepionką do zwalczania salmonelloz u kur. Jest preparatem poliwalentnym, zawierającym także przeciwciała, przystosowanym do podawania per os. Zawiera inaktywowane bakterie Salmonella, w związku z czym jest bezpieczna i dobrze tolerowana przez ptaki. Podawanie tej szczepionki od pierwszych dni życia przyczynia się także do zmniejszenia, lub likwidacji nosicielstwa tej bakterii u kur. Ważne jest, że zmniejsza liczbę zakażeń i zatruć pokarmowych salmonellą u ludzi.  Jeśli chodzi o szczepionkę dla świń, jest ona preparatem zabezpieczającym trzodę chlewną przed dwoma czynnikami chorobotwórczymi – Actinobacillus pleuropneumoniae oraz Pasteurella multocida – odpowiedzialnymi za infekcje dróg oddechowych. Choroby układu oddechowego są jedną z głównych przyczyn strat ekonomicznych w hodowli trzody chlewnej, a od kilku lat obserwuje się zjawisko zakażania jednocześnie kilkoma organizmami chorobotwórczymi, czyli w tzw. etiologii wieloważnej. Szczepionka jest odpowiedzią na tą sytuację. Ma postać emulsji wodno-olejowej do stosowania domięśniowego.

Dziękuję za rozmowę.


POWIĄZANE

Sprzedaży leków weterynaryjnych, za pośrednictwem Internetu rośnie z roku na rok...

USDA (WYDZIAŁ ROLNICTWA STANÓW ZJEDNOCZONYCH) ogłasza działania mające na celu u...

Jak informuje Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę