aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Sprawozdanie na temat weterynaryjnych kontroli granicznych

23 lipca 2003

Sejmowa Komisja Europejska przyjęła we wtorek 22 lipca br.sprawozdanie podkomisji w sprawie projektu ustawy o weterynaryjnej kontroli granicznej. Projekt ma wiernie przenieść do polskiego prawa rozwiązania stosowane w UE.

Projekt zakłada, że każda przesyłka produktów lub zwierząt z państw trzecich, wprowadzana na terytorium Polski, musi być poddana weterynaryjnej kontroli granicznej.

Przesyłki wprowadzane będą przez graniczny posterunek kontroli. Osoba odpowiedzialna za przesyłkę musi poinformować w formie pisemnej lub elektronicznej urzędowego lekarza weterynarii w granicznym posterunku kontroli o czasie i rodzaju przesyłki, z wyprzedzeniem co najmniej jednego dnia roboczego.

Organ celny musi odmówić wprowadzenia do obrotu przesyłki zwierząt lub produktów, jeśli przesyłka nie została poddana weterynaryjnej kontroli granicznej lub nie spełnia wymagań przewozowych.

Po przeprowadzeniu kontroli granicznej w granicznym posterunku kontroli urzędowy lekarz weterynarii poświadcza jej wyniki w weterynaryjnym świadectwie przekroczenia granicy.

Zakazany jest przywóz oraz przewóz przesyłek zwierząt lub produktów objętych zakazem, które stwarzają groźbę rozprzestrzenienia się chorób zakaźnych.

Projekt ustawy stanowi, że jeśli na terytorium państwa trzeciego wystąpi choroba zakaźna stanowiąca zagrożenie dla zdrowia ludzi lub zwierząt, minister rolnictwa może wystąpić do Komisji Europejskiej o podjecie działań zapobiegawczych. Jeśli KE nie podejmie środków zapobiegawczych, działania takie może podjąć minister rolnictwa, informując państwa UE oraz Komisję Europejską.

Według projektu, opłaty za przeprowadzenie weterynaryjnej kontroli granicznej pokrywa osoba uprawniona do dysponowana przesyłką. Opłaty te mają stanowić dochody budżetu i powinny być wnoszone przed przeprowadzeniem kontroli.


POWIĄZANE

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę