aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Produkty zbożowe – podstawą diety

1 października 2015
Prawidłowe żywienie ma szczególne znaczenie dla młodych organizmów. Zdrowe zwyczaje żywieniowe, które młodzież wprowadzi w życie zaowocują ich lepszym stanem zdrowia i samopoczuciem w wieku dorosłym. Piramida Żywienia jednoznacznie przedstawia, że to właśnie produkty zbożowe powinny stanowić podstawę zbilansowanej diety, bardzo często jednak o tym zapominamy. Jak ważną rolę w codziennej diecie pełnią produkty zbożowe mówi Anna Różyk dietetyk programu edukacyjnego „Lubella inspiruje i edukuje”

Produkty zbożowe to wszystkie postacie przetworzonych ziaren, przykładowo pszenicy, żyta, jęczmienia czy ryżu. Jest to bardzo bogata grupa produktów spożywczych, pozwalająca na wiele eksperymentów w kuchni. Znajdziemy w niej makarony, kasze, płatki, ryż a także pieczywo i inne produkty mączne. Pamiętajmy przy tym, że urozmaicenie posiłków stanowi fundament zdrowej diety.

W ziarnie znajdziemy blisko 70% skrobi - najważniejszego roślinnego węglowodanu złożonego, witaminy z grupy B, witaminę E, a także magnez i inne składniki mineralne oraz błonnik. Wysoka zawartość węglowodanów złożonych sprawia, że po zjedzeniu produktów zbożowych odczuwamy sytość do następnego posiłku. Jest to bardzo ważne, bo dzięki temu nie sięgamy po przekąski – często wysokokaloryczne i o niskiej wartości odżywczej.

Węglowodany są głównym źródłem energii dla zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Zapewniają siłę do nauki i koncentrację przez cały dzień. Aby zapewnić ich optymalną ilość w diecie należy sięgać po produkty zbożowe minimum 5 razy dziennie. Opierając każdy posiłek na tych produktach najłatwiej jest realizować to zalecenie. Aby prawidłowo bilansować jadłospisy, należy pamiętać o odpowiednich porcjach. W tym przypadku za porcję uznamy 3 łyżki suchego makaronu, ryżu, kaszy czy płatków. Za porcję pieczywa uznajemy dużą kromkę chleba czy połówkę bułki. Dokładną ilość porcji ustalamy w oparciu o energetyczność diety, która zależy między innymi od wieku, płci i aktywności fizycznej.

Eliminowanie, czy nawet ograniczanie spożycia produktów zbożowych może zakłócić rozwój organizmu. Mózg, aby sprawnie funkcjonował, potrzebuje 130g węglowodanów przyswajalnych na dobę. Co ważne - pomimo, że wykorzystuje glukozę jako nośnik energii, najlepiej aby pochodziła ona właśnie z produktów zbożowych. Regularne spożywanie zdrowych produktów z tej grupy, oczywiście w odpowiednim towarzystwie, gwarantuje prawidłowy wzrost i pracę naszego organizmu.
 

POWIĄZANE

Chciałbyś pomóc najuboższym na święta, ale nie wiesz komu, nie masz czasu i zast...

W dniu 17 listopada bieżącego roku Zespół Szkół Gastronomicznych we Wrocławiu or...

Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Lublinie przy współpracy z firmą „Avang...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę