Stroje ludowe w Inernecie

30 stycznia 2012
Jak wyglądał strój wilanowski? Jaki był wzór haftu biłgorajskiego? Czym różni się strój Kurpi Białych od Zielonych? Jak zmieniał się strój łowicki? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań związanych z tradycyjnymi strojami ludowymi znajdziemy na stronie internetowej WWW.STROJELUDOWE.NET.

Internetowy album o polskiej kulturze ludowej, to nie tylko opisy przygotowane przez etnografki, Elżebietę Piskorz-Branekovą i Alicję Woźniak, ale przede wszystkim kilkaset zdjęć i ilustracji ze zbiorów muzeów etnograficznych,  prywatnych archiwów oraz udostępnionych przez Wydawnictwo Muza, prezentujących odświętne ubrania dawnych mieszkańców polskich wsi.

Postanowiliśmy zapełnić lukę w polskim internecie – mówią autorzy projektu ze Stowarzyszenia „Pracownia Etnograficzna” - Do tej pory nie było takiego miejsca, gdzie moglibyśmy znaleźć zarówno informacje, jak i zdjęcia strojów ludowych z różnych regionów etnograficznych. Są to zdjęcia współczesne i archiwalne, pokazujące stroje w kontekście, w jakim faktycznie były noszone.

Nasza strona nie jest skierowana tylko do miłośników kultury ludowej. Mamy nadzieję, że będzie także źródłem inspiracji, swoistym wzornikiem dla projektantów zainteresowanych polskimi tradycjami -  mówią twórcy strony. Na dowód pokazują zdjęcia kilkunastu kolorowych tkanin.

Internetowy album  WWW.STROJELUDOWE.NET powstał dzięki  dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy oraz Urzędu m.st. Warszawa. Projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego.

POWIĄZANE

Nazwa sieci hiszpańskich pizzerii "Mafia zasiada do stołu" nie może być uznana z...

10 lat kończy słynna potężna wyrwa na wiadukcie drogi szybkiego ruchu w Toskanii...

W Kalabrii na południu Włoch podjęto kolejną w ostatnich latach próbę wyłapania ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę