aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rozpoczęto prace nad teledetekcją satelitarną

14 lutego 2019
Rozpoczęto prace nad teledetekcją satelitarną

Ocena stanu upraw na podstawie zdjęć satelitarnych oraz typowanie pól zagrożonych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi (wymarznięciami, wymoknięciami i suszą) to główne założenia uruchomionego w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa projektu „Wykorzystanie teledetekcji do zarządzania Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa - etap pilotażowy”. W 2019 r. założono przeprowadzenie badań i prac rozwojowych w oparciu o działki będące w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa, mających na celu przygotowanie docelowego systemu oceny stanu upraw.

– Teledetekcja satelitarna to nowoczesne narzędzie umożliwiające ocenę danych przestrzennych, w tym w sektorze rolnictwa, w czasie zbliżonym do czasu rzeczywistego. Żadna inna technologia nie pozwala na zbadanie dużych obszarów przy równoczesnym zbliżeniu wyników do pojedynczej działki rolnej. To w załażeniu powinno pozwolić nam na zmniejszenie kosztów i czasu niezbędnego do uruchomienia wsparcia dla rolników poszkodowanych w wyniku wystąpienia suszy czy wymarznięć –mówi Piotr Serafin, dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Projekt „Wykorzystanie teledetekcji do zarządzania Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa - etap pilotażowy” ma na celu ocenę stanu upraw rolnych w połączeniu z wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych (wymarznięć, wymoknięć i suszy). W pierwszej kolejności założono przeprowadzenie badań i prac rozwojowych na co najmniej 450 działach rolnych należących do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Wynikiem tych prac powinno być opracowanie w przyszłości systemu pozwalającego na ocenę stanu upraw w całym kraju. W pierwszym kroku założono opracowanie metodyk oceny stanu upraw, walidację i kalibrację systemu, opracowanie ostatecznych modeli oceny stanu upraw oraz szkolenia przygotowujące administrację rolną do wprowadzenia rozwiązań detekcji satelitarnej w szerszej skali.

– Do końca 2019 roku chcemy zrealizować projekt, którego wyniki w znacznym stopniu przybliżą nas do budowy systemu oceny stanu upraw opartego o teledetekcję. Taki system może w przyszłości nam pozwolić na ograniczenia prac terenowych związanych z oceną strat w uprawach,a w konsekwencji może pozwolić na przyspieszenie procesu reakcji służb państwa w przypadku wystąpienia strat po stronie rolników. To innowacyjne rozwiązanie wymaga także działań edukacyjnych – dodaje Michał Wiśniewski, zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Projekt „Wykorzystanie teledetekcji do zarządzania Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa - etap pilotażowy” zakłada powstanie m.in. następujących produktów: metodyki oceny stanu upraw mającej na celu szacowanie strat powstałych na skutek wymarznięć, wymoknięć, suszy na wybranych działkach na podstawie danych satelitarnych i meteorologicznych oraz kluczy oceny upraw, bazy danych pomiarów satelitarnych, bazy danych pomiarów terenowych oceny stanu upraw, testowej bazy danych pomiarów satelitarnych w wysokiej rozdzielczości na wybranych działkach, modeli oceny stanu upraw, bazy danych wyników. Szczegółowe informacje na temat projektu pilotażowego realizowanego w 2019 r. na zlecenie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa znajdują się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej KOWR w zakładce „Zamówienia publiczne”.

 

KOWR


POWIĄZANE

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

MSD Animal Health zaprasza do konkursu “Pignnovation Award”  Udział mogą wziąć u...

Rada Polityki Pieniężnej podjęła wczoraj decyzję o utrzymaniu stóp procentowych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę