Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

KRIR wnioskuje

21 października 2008
Po analizie postulatów wypracowywanych przez wojewódzkie izby rolnicze, a także odnosząc się do aktualnych regulacji prawnych w kwestii ich przychylności dla obywateli, zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się w imieniu samorządu rolniczego do Ministra Infrastruktury Cezarego Grabarczyka z wnioskiem o zmianę przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 1997 r. Nr 98, poz. 602 z późn. zmianami) i wydłużenie obowiązywania badań technicznych dla przyczep rolniczych do 2 lat tj. do okresu analogicznego jak dla ciągnika rolniczego.
Wystąpienie zostało przekazane również do wiadomości Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego.
-Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami okresowe badanie techniczne przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 2 lat od dnia przeprowadzenia badania, a potem corocznie. W przypadku natomiast ciągników rolniczych okresowe badanie techniczne przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, a następnie przed upływem każdych kolejnych 2 lat od dnia przeprowadzenia badania.
Zważywszy na okres wykorzystania przyczep rolniczych nieprzekraczający w głównej mierze 3-4 miesięcy w ciągu roku, a zatem powodujący niski stopień zużycia technicznego tego typu sprzętu, w opinii Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w/w regulacje powinny zostać ujednolicone. Proponowana nowelizacja nie będzie miała wpływu na obniżenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, będzie natomiast znacznym ułatwieniem dla rolników w racjonalnym zarządzaniu parkiem maszynowym w gospodarstwach rolnych – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.


POWIĄZANE

Wysoka wydajność, nowoczesne technologie oraz pakiety wpływające na komfort prac...

Robert Kawęcki, 42-letni rolnik z woj. lubelskiego został zwycięzcą konkursu Jeś...

Testowanie maszyn zielonkowych jest ograniczone do sezonu trwającego kilka miesi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę