aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Prognoza sytuacji na rynku maszyn rolni

27 listopada 2002

W drugiej połowie 2002 r. oraz w 2003 r. należy się liczyć z utrzymaniem się niskiego poziomu produkcji i sprzedaży większości środków mechanicznych. Niekorzystna dla rolnictwa sytuacja trwa w dalszym ciągu, a jej skutki będą widoczne także w 2003 r., a przynajmniej w pierwszej jego połowie.

Nabywcami maszyn nowej generacji, często z importu, są stosunkowo nieliczni najzamożniejsi i najbardziej wymagający producenci rolni. Coraz wyraźniej zaznacza się zróżnicowanie sytuacji ekonomicznej gospodarstw rolnych. Powoli rośnie mały jeszcze, ale prężny i dynamiczny nowoczesny segment rolnictwa, wygrywający konkurencję i dysponujący środkami finansowymi na dokonywanie inwestycji rozwojowych. Natomiast zdecydowana większość tradycyjnych gospodarstw ubożeje i nie na możliwości dokonywania modernizacji swoich gospodarstw.

Proces wzrostu cen maszyn będzie częściowo hamowany zwiększaniem się konkurencji producentów. Zwyżka cen maszyn krajowych wpływać będzie na zwiększenie udziału maszyn z importu w strukturze zakupów. Zbliżanie się cen niektórych maszyn krajowych do cen importowanego sprzętu zachodniego, może spowodować istotny wzrost jego udziału na rynku maszyn rolniczych w Polsce. Zjawisko to wystąpiło już w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych.


POWIĄZANE

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Case IH jest amerykańskim producentem maszyn rolniczych. To jedna z największych...

Najnowsza edycja badania „Leasing Index” zrealizowanego przez Santander Leasing ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę