aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

ARiMR sprawdzi 109 tys. gospodarstw rolnych

18 lipca 2008
109 tys. gospodarstw rolnych ubiegających się o dopłaty bezpośrednie skontroluje w tym roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) - poinformowało w czwartek biuro prasowe ARiMR. Takie wyrywkowe kontrole odbywają się co roku. Agencja sprawdza dane zawarte we wnioskach o dopłaty ze stanem rzeczywistym.

W tym roku ARiMR sprawdzi 109 tys. gospodarstw w całej Polsce (7,4 proc.), których właściciele ubiegają się o takie płatności. O dopłaty bezpośrednie stara się w tym roku około 1,4 mln rolników. Kontrole prowadzić będzie 12 firm wyłonionych w przetargu.


Agencja sprawdza gospodarstwa dwoma metodami: prowadząc inspekcję terenową oraz stosując metodę "foto". Pierwszą z nich skontrolowanych ma być ok. 84 tys. rolników, zaś drugą - ponad 25 tys.

Inspekcję terenową, czyli pomiary pól przy użyciu GPS, Agencja przeprowadzi w losowo wybranych gospodarstwach we wszystkich województwach w kraju. Metoda "foto" (na podstawie zdjęć satelitarnych lub lotniczych) będzie zastosowana tam, gdzie rok temu wykryto nieprawidłowości. ARiMR wytypowała 30 takich obszarów w 11 województwach.

W 2007 roku kontrolę przeprowadzono u 106 tys. rolników z ponad 1 mln 459átys. ubiegających się o dopłaty. Agencja stwierdziła, że 17 proc. z nich nieprawidłowo wypełniło wnioski o płatności. Najczęściej zawyżali oni powierzchnie gruntów lub w dokumentach zgłaszali działki rolne, nie kwalifikujące się do przyznania dopłat bezpośrednich.


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę